Tokom svoje prethodne vladavine od 1996. do 2001, talibani su kritikovali demokratske izbore, karakterisali ih kao zapadnu tradiciju suprotstavljenu islamu, napadali biračka mesta, radnike i predizborne mitinge.
Ali, glavni portparol talibana Suhail Šahin, nije isključio mogućnost održavanja izbora.
U intervjuu za Urdu servis Glasa Amerike, Šahin je rekao da će to pitanje biti rešeno novim ustavom.
"Sačekajmo malo kada je reč o pitanju izbora. Planiramo donošenje novog ustava, pa ćemo i tome razgovarati lada budemo radili njegov nacrt".
Predsednik Irana Ebrahim Raisi je pozvao talibane da održe izbore, a talibanski ministar spoljnih poslova Amir Kan Mutaki odgovorio je da strane zemlje ne treba da se mešaju u unutrašnja pitanja Avganistana.
Ne propustite: Talibani: Žene mogu da studiraju na univerzitetima, odvojene od muškaracaTalibani su preuzeli kontrolu nad Avganistanom 15. avgusta, a predsednik Ašraf Gani je napustio zemlju. SAD i saveznice su evakuisale više od 120 hiljada ljudi iz Kabula.
Nova vlada je formirana prošle nedelje, a u njoj su uglavnom pripadnici tvrde struje talibana, na čelu sa premijerom Mohamadom Hasanom Akhundom.
U vladi nema žena, ni pripadnika nacionalnih manjina kojih je u protekle dve decenije bilo u vladi.
Talibani su se ogradili rekavši da imenovanja nisu za stalno, te da će ženama biti omogućeno ušeće u vladi, iako ne na ministarskim mestima.
Ustav Avganistana iz 2004. propisuje da svi zakoni moraju da budu u skladu sa šerijatskim pravom, talibani najavljuju još strože propise.