Već godinama, u Filadelfiji, osnivač i predsednik naučne fondacije Tesla, Nikola Lončar, pokušava da ostvari zamisao da poglavlje o Tesli treba uključiti u sve školske udžbenike za decu svih uzrasta da bi se upoznali sa doprinosima tog velikog srpskog pronalazača koji je proveo veliki deo života i brojne izume ostvario baš u ovoj zemlji. U tim naporima mu pomažu, direktor Tesline fondacije, Semjuel Mejson, i predsednik studija Jecer, Brajan Jecer.
"Uvođenje Tesle u školski program verovatno je najveći projekat koji možemo da uradimo za Teslu. Počeli smo saradnju sa jednom filadelfijskom školom pre dve godine da eksperimentalno napravimo program prvo za nastavnike a onda i za đake. Da bismo zainteresovali nastavnike i đake organizovali smo putujuću izložbu i radimo časove posle škole", priča Nikola Lončar.
On dodaje da, na početku, nisu znali kakvo će biti reagovanje na uvođenje Tesle u školski program.
"Reakcije su fantastične i radimo jako puno promocija, odlazimo na razna mesta, sa izložbom, sa raznim Teslinim eksperimentima, dovodimo razne govornike, sa raznih strana, tako da smo prilično zauzeti oko toga.“
Kako kaže, Teslina popularnost raste iz dana u dan, i mlađe generacije žele da znaju istinu i šta se tačno zbivalo u prošlosti na razvoju nauke.
"Zašto je Tesla sklonjen iz američke istorije? I Tesla i Vestinghaus treba da budu vraćeni nazad kao lideri Druge industrijske revolucije koja je izvedena u Americi. “
Nikola Lončar zaključuje da su se tom programu priključili mnogi stručnjaci koji su spojili tehnologiju i umetnost:
“Kroz muziku, umetnost, vizuelne efekte, nove igrice na mobilnoj telefoniji, deca uče tehnologiju, fiziku, elektroniku, … uče sve to, i mnogo je lakše da sve to shvate. “
Predsednik studija Jecer, Brajan Jecer, dizajnirao je interaktivne postere sa aplikacijama :
"Projektom je obuhvaćena najnovija mobilna tehnologija. Mladi i stari koriste ajpede, ajfone, i uredjaje sa androidom, za komunikaciju i upoznavanje sa događajima preko multimedijskih aparata. Ovaj projekat i jeste multimedijsko iskustvo, u kojem je najvažnije – obrazovanje. To je obrazovni i zabavni program zasnovan na posterima, ali može da koristi i zapise na majicama. “
Brajan Jecer nastavlja da preko prvog postera zainteresovani mogu saznati o Teslinoj biografiji i pronalascima. Na drugom posteru mogu da se upoznaju sa Teslinim kalemom, koji se pojavljuje u tri dimenzije. I na trećem posteru mogu sve da saznaju o Teslinoj laboratoriji u Vordenklifu.
“Imajući u vidu reagovanje dece, bez obzira na životno doba, ne samo u školama, već izložbenim salama i naučnim institucijama, projekat doživljava veliki uspeh. Koristeći raspoloživu tehnologiju, zainteresovani mogu veoma lako da se upoznaju sa Teslinim stvaranjem. Aplikacije su besplatne, i uskoro će da budu prevedene na nekoliko svetskih jezika da bi mogli da budu korišćeni širom sveta, i možda će na taj način posejati seme za neke buduće pronalazače. “
Direktor naučne fondacije Tesla, Semjel Mejson, zadužen je za širenje znanja o Tesli putem putujućih izložbi.
“Zadužen sam za buduće projekte o Tesli. Istovremeno, odajemo poštovanje Tesli i svemu što je u prošlosti uradio za čovečanstvo, trenutno podučavamo o njegovim dostignućima, ali se okrećemo budućnosti, njegovim doprinosima tehnologiji i samom civilizovanom društvu. “
Mejson ukazuje da su ga oduvek fascinirala Teslina dostignuća, a najviše brod na daljinsko upravljanje :
“Od jednostavnog broda koji je Tesla prvi put javno prikazao u Sent Luisu, do najsavremenijih daljinskih upravljača kojima mogu da se kontrolišu televizori, kompjuteri, dronovi, i još mnogo toga. Sa velikom pasijom želim da objasnim svetu šta je sve Tesla uradio za nas i naučim mlađe generacije da krenu odatle i stvaraju nove tehnološke izume, za boljitak našeg života i društva.”
Mejson kaže da se upoznao sa Teslom kada mu je bilo 12 godina, dok je sam učio o vezi gravitacije i elektriciteta.
“Malo nas čudi da Smitsonijan nema skoro ništa o Tesli. Tamo mogu da se nađu neki elementi o Edisonu, svaka čast Edisonu, ali Tesla je bio njegov savremenik i mnogo toga uradio za razvoj tehnologije u ovoj zemlji, i postavio temelje električnoj mreži širom sveta. U delu o Edisonu postoji samo jedna Teslina fotografija, pa naučna fondacija Tesla želi da pokloni Teslinu bistu i neke predmete muzeju Smitsonijan, da bi se na bolji način predstavio Teslin naučni doprinos ovoj zemlji. “