Napori državnog sekretara SAD, Reksa Tilersona, da reši spor između Katara i četiri njegova suseda u Perijskom zalivu prebacili su se u sredu na Saudijsku Arabiju gde bi trebalo da se susretne sa zvaničnicima nacija koje optužuju Katar da podržava terorizam.
Razgovori u Džedi dolaze dan nakon što je Tilerson objavio da su SAD i Katar potpisale memorandum o razumevanju, u kome se od Dohe očeuje da preduzme korake za suzbijanje finansiranja terorista.
"Ovde sam u Kataru dana, noseći sa sobom isti duh sa kojim je predsednik Tramp putovao u Rijad u maju", rekao je Tilerson. "Sjedinjene Države imaju jedan cilj: da proteraju terorizam sa lica zemlje".
Ali, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Egipat rekli su u saopštenju da, dok poštuju protivterorističke napore SAD, sporazum potpisan u utorak "nije dovoljan" i da će pažljivo nadzirati "ozbiljnost" KAtara u borbi protiv finansiranja i podržavanja terorizma.
Izbijanje krize
Četiri nacije prekinule su diplomatske veze i uvele kopnenu, vazdušnu i pomorsku blokadu Katara, 5. juna. Grupa arapskih zemalja, predvođena Saudijskom Arabijom, optužile su Katar da podržava terorizam i dostavile su Dohi listu od 13 zahteva. Katar je saopštio da je spreman da pregovara, ali da neće odustati od svoje suverenosti.
"Mislim da je Katar bio prilično jasan u svojoj poziciji i mislim da je to bilo vrlo razumno", rekao je Tilerson u utorak nakon sastanka sa katarskim emirom.
SAD su zabrinute da bi spor mogao da ugrozi vojne i antiterorističke operacije i učvrsti uticaj Irana u regionu. Katar je domaćin američke najveće vojne instalacije na Bliskom istoku, iz koje vioni koalicije koju predvode SAD lansiraju napade na militante Islamske države u Iraju i Siriji.
Aron Dejvid Miler, bivši savetnik i republikanskih, i demokratskih državnih sekretara za pitanja arapsko-izraelskih pregovora, kaže za Glas Amerike da je bi uspeh misije Tilersonove "šatl diplomatije" mogao da ujedini sekretara i Trampa.
Neophodne veštine
"Ukoliko Tilerson uspe da ostvari nešto što bi omogućilo Saudijcima i Kataranima da se povuku, ali da ne budu poniženi, onda mislim da bi predsednik to pozdravio i podržao", kaže Miler. "Ako se, pak, završi u situaciji u kojoj Saudijci odu ogorčeni, pošto ih je Tilerson previše pritisnuo, onda mislim da će biti loše".
Miler, saradnik Wilson centra u Vašingtonu, kaže da veruje da Tilerson, kao bišvi čenik Eksona, ima veštine potrebne da ispregovara sporazum.