Najviši zapadni zvaničnici kritikovali su bivšeg predsednika SAD i favorita za republikansku predsedničku nominaciju Donalda Trampa, zbog komentara da SAD možda neće zaštititi NATO saveznike – za koje kaže da ne troše dovoljno na svoju odbranu – od potencijalne ruske invazije.
"Svaka sugestija da saveznici neće braniti jedni druge podriva našu bezbednost, uključujući i bezbednost SAD i dovodi američke i evropske vojnike u povećan rizik", rekao je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg u pisanoj izjavi. On je dodao da će "svaki napad na NATO biti dočekan ujedinjenim i snažnim odgovorom".
Poljski ministar odbrane Vladislav Kosinjak-Kamiš je takođe prokomentarisao: "Moto NATO-a 'jedan za sve, svi za jednog' je konkretna posvećenost severnoatlantskom savezu. Podrivanje kredibiliteta savezničkih zemalja znači slabljenje čitavog NATO-a", napisao je na Eksu.
Nemačko ministarstvo spoljnih poslova objavilo je poruku "Jedan za sve i svi za jednog" sa heštegom #StrongerTogether ("zajedno jači") na svom nalogu na Eksu.
Predsednik Saveta EU Šarl Mišel rekao je da"nepromišljene izjave o bezbednosti NATO-a i solidarnosti u Članu 5 služe samo interesu (ruskog predsednika Vladimira) Putina".
Član 5 NATO ugovora kaže da će se oružani napad na članicu Alijanse smatrati napadom na sve njih, koji pokreće kolektivnu samoodbranu.
Tokom intervjua za francusku televiziju LCI, komesar EU za unutrašnje tržište Tijeri Breton rekao je da lideri Evropske unije razumeju da je potrebno da blok poveća svoju vojnu potrošnju i kapacitete. "Ne možemo bacati novčić o našoj bezbednosti svake četiri godine u zavisnosti od ovih ili onih izbora, odnosno predsedničkih izbora u SAD", rekao je Breton.
"Morate da platite svoje račune"
Tramp je redovno kritikovao saveznike Severnoatlantskog saveza zbog toga što ne ispunjavaju cilj da potroše najmanje dva odsto BDP-a na odbranu.
Ne propustite: Stoltenberg ne vjeruje da bi Trampova pobjeda ugrozila NATO"Moraš da platiš. Morate da platite svoje račune", rekao je Tramp na mitingu u Južnoj Karolini.
Zatim je ispričao priču o neidentifikovanom zvaničniku države članice NATO-a, koji mu se suprotstavio zbog pretnje da neće braniti članice koje ne ispune ciljeve transatlantske alijanse za odbranu.
Ali ovoga puta Tramp je otišao dalje, rekavši da je tom zvaničniku rekao da će, u stvari, "ohrabriti" Rusiju da u tom slučaju radi kako želi.
"Nisi platio? Ti si delinkvent? Ne, ne bih vas zaštitio. U stvari, ohrabrio bih ih da rade šta god žele"", rekao je Tramp.
Portparol Bele kuće Endrju Bejts je odgovorio: "Ohrabrivanje invazija na naše najbliže saveznike od strane ubilačkih režima je užasno i destabilizujuće – i ugrožava američku nacionalnu bezbednost, globalnu stabilnost i našu ekonomiju kod kuće".
Bivša Trampova ambasadorka u UN i trenutna kandidatkinja za republikansku nominaciju, Niki Hejli, rekla je da njen bivši šef staje na stranu ruskog predsednika Vladimira Putina.
"Ono što me muči u vezi sa ovim je - ne staj na stranu nasilnika koji ubija svoje protivnike. Nemojte stati na stranu nekoga ko je izvršio invaziju na zemlju, gde je pola miliona ljudi poginulo ili ranjeno“, rekla je Hejli CBS njuz.
Tramp je ovo komentarisao dok je Ukrajina blokirana u borbi sa ruskom vojskom, pošto američki Kongres ne može da se dogovori oko pružanja pomoći toj zemlji.
Ne propustite: Hjuman rajts voč: U ruskoj opsadi Marijupolja stradalo više od 8.000 ljudiTramp je pozvao ranije da se okonča slanje pomoći u inostranstvo i da SAD treba da drastično smanje količinu novca.
"Od ovog trenutka, da li me čujete vi u Senatu, novac neće ići kao pomoć u inostranstvo, osim ako nije reč o zajmu", napisao je Tramp na svojoj društvenoj mreži.
Od kampanje 2016. godine, Tramp je dizao uzbunu među zapadnim saveznicima tvrdnjama da bi SAD, pod njegovim vođstvom, mogle da odluče da ispunjavaju svoje obaveze u alijansi samo ako druge članice potroše planiranih dva odsto BDP-a za odbranu.
Kao predsednik Tramp je ipak podržao Član 5 od zajedničkoj odbrani NATO-a, ali je često prikazivao alijansu i kao pijavicu koja crpi resurse od SAD i preispitivao vrednost tog vojnog saveza.
NATO je objavio da sedam od 31 članice ispunjava obavezu potrošnje 2 odsto BDP-a na odbranu, što je skok u odnosu na 2014. kada su to ispunjavale samo tri članice. Ruska invazija na Ukrajinu je podstakla veću potrošnju.