Predsednik SAD Donald Tramp proslavio je oslobađaujuću presudu koju mu je izrekao Senat, posle suđenja po optužbama za zloupotrebu položaja i opstrukciju Kongresa.
Dan kasnije, Donald Tramp je, uz aplauz, ušao u istočni deo Bele kuće gde je održao govor u kojem se zahvalio republikancima i optužio demokrate za "korumpirani" pokušaj da ga skinu sa mesta predsednika, prenosi Rojters.
"Prošli smo kroz pakao, što nije fer, nismo uradili ništa pogrešno...Radio sam u životu neke stvari pogrešno, priznajem, ne namerno.. Ovo je rezultat", rekao je Tramp pokazujući naslovnu stranu Vašington posta na kojoj piše "Tramp je oslobođen".
![Predsednik Donald Tramp pokazuje naslovnu stranu Vašington posta](https://gdb.voanews.com/F450CDA9-AC45-45C2-8E59-ACF43BD6A6F0_w1080_h608_b.jpg)
Predsednik Donald Tramp pokazuje naslovnu stranu Vašington posta
Tramp je potom novine predao supruzi Melaniji i rekao da će ih možda uramiti.
Predsednik se osvrnuo i na istragu o mešanju Rusije u izbore 2016. i opstrukciji pravde i opisao je vulgarim izrazom.
"To je sve bilo sr*nje", rekao je Tramp i dodao da nijedan predsednik ne treba više da prolazi kroz to.
Većinski republikanski Senat oslobodio je u sredu, posle dvonedeljnog suđenja, predsednika od optužbi za zloupotrebu položaja i opstrukciju Kongresa - zbog čega ga je u decembru 2019. opozvao Predstavnički dom.
Ne propustite: Tramp ostaje predsednik SAD, Senat ga očekivano oslobodio optužbiOslobađajuća presuda bila je do sada njegova najveća pobeda nad političkim protivnicima u Kongresu. Suđenje koje je prethodilo presudi trajalo je dve nedelje i bilo je bez svedoka - što su demokrate ocenile kao manjkvost za legitimitet.
Ipak, na Molitvenom doručku ranije u Vašingtonu, Tramp je kritikovao liderku demokrata u donjem domu Nensi Pelosi i republikanskog senatora Mita Romnija - koji je u Senatu glasao da se Tramp osudi.
"Ne volim ljude koji veru koriste kao izgovor za nešto što znaju da je pogrešno. Niti podržavam ljude koji kažu "molim se za tebe", a znaju da to nije slučaj", rekao je Tramp na Molitvenom doručku.
Ne propustite: Tramp napao političke protivnike na Molitvenom doručkuTramp je oštro kritikovao svoje političke protivnike i u Beloj kući, pa je bivšeg direktora FBI-a Džejmsa Komija, koga je otpustio u maju 2017, nazvao "ljigavcem", a demokratskog kongresmena Adama Šifa "užasnom, zlom osobom". Istovremeno, poimence se zahvaljivao republikancima.
Trampov slavljenički govor imao je partijski ton i bio je nekoliko puta prekidan aplauzima.
Šta dalje?
Posle oslobađajuće presude u Senatu, demokrate nisu bile najjasnije u tome koji su im naredni koraci u istrazi o Trampu.
Trenutno je u toku nekoliko sudskih procesa kojima su demokrate pokušavale da dobiju više informacija od Trampa. Nensi Pelosi je rekoa da će Predstavnički dom zaštititi ustav "pred sudovima i pred javnim mnjenjem".
Demokrate su nagovestile da bi mogle da upute obavezujući poziv za svedočenje Džonu Boltonu, Trampovom bivšem savetniku za nacionalnu bezbednost, kojeg republikanci u Senatu nisu hteli da pozovu kao svedoka.
Ne propustite: Pet pouka posle suđenja predsedniku TrampuDemokrate su u procesu odabira kandidata koji će se suprotstaviti Trampu na predsedničkim izborima u novembru 2020.
Rejting aktuelnog predsednika je ostao stabilan uprkos procesu opoziva i baza koju čine belci, stanovnici ruralnih područja, evangelisti i konzervativni katolici je uz njega.
Novo istraživanje Rojters/Ipsos pokazuje da 42 odsto Amerikanaca podržava ono što predsednik radi - što je skoro isti broj kao kada je pokrenuta istraga o opozivu.