Tramp tvrdi da bi produženo brojanje glasova u Pensilvaniji moglo da izazove nasilje

Predsednik Donald Tramp stiže na miting na Vilks-Ber Skrenton međunarodnom aerodromu, 2. novembra 2020, u Avoki, Pensilvanija.

Poslednjeg dana svoje kampanje, predsednik SAD Donald Tramp upozorio je na mogućnost postizbornog nasilja zbog odluke Vrhovnog suda da dozvoli produženo brojanje glasačkih listića u državi koja bi mogla biti ključna za konačni izborni rezultat, u Pensijvaniji.

Ankete pokazuju da bivši potpredsednik Džo Bajden ima malu prednost u državi u kojoj glasački listići, za koje se očekuje da će favorizovati demokrate, možda neće biti prebrojani danima nakon izbora koji se održavaju u utorak.

Između skupova u ponedeljak u Trejvers Sitiju u državi Mičigan i u Kenoši u Viskonsinu, Trump je tvitovao da će produženo brojanje takvih glasačkih listića u Pensilvaniji "omogućiti neobuzdane i nekontrolisane prevare i potkopaće čitav naš sistem zakona. Takođe će izazvati nasilje na ulicama. Nešto se mora preduzeti!"

Tviter je kasnije označio taj tvit rekavši: "Neki deo ili celokupni sadržaj koji se deli u ovom tvitu sporan je i možda dovodi u zabludu u vezi sa izborima ili drugim građanskim procesom".

Nakon predsednikovog tvita, Bajdena su novinari pitali o Trampovom upozorenju na nasilje na ulicama.

"Neću odgovoriti ni na šta što ima da kaže", odgovorio je kandidat Demokratske stranke pre nego što se ukrcao u avion svoje kampanje na putu kući u Delaver. "Nadam se direktnim, mirnim izborima i pojavljivanju mnogih ljudi".

Ne propustite: Finiš trke 2020, završni mitinzi i poruke biračima

Keti Bukvar, državna sekretarka Pensilvanije, gostujući na CNN-u, osudila je predsednikov tvit i rekla da je državna glasačka infrastruktura sigurna od prevara.

"Nemam pojma o čemu govori, ali reći bilo šta o podsticanju nasilja je potpuno neprimereno“, rekla je Bukvar.

Na svom skupu u Kenoši, Tramp je rekao "da je to vrlo, vrlo opasna odluka Vrhovnog suda. Pretpostavljam da je to bila politička odluka". Izrazio je nadu da će sudije promeniti svoju presudu.

Ne propustite: “Za građane Srbije koji žele demokratsku budućnost - Bajden bolja opcija”

Direktor Federalnog istražnog biroa Kristofer Rej rekao je zakonodavcima u septembru da SAD nisu uočile "bilo kakvu vrstu koordiniranog nacionalnog napora za prevaru birača na glavnim izborima, bilo putem pošte ili na neki drugi način".

Tramp je u nedelju demantovao medijske izveštaje da je ljudima od poverenja rekao da će u izbornoj noći proglasiti pobedu čak i ako ishod za Elektorski koledž ne bude jasan.

Trampov prethodnik, Barak Obama, koji je u ponedjeljak vodio kampanju u ime Bajdena u Maloj Havani u Miamiju, rekao je da "to nije nešto što čini lider demokratije. To je nešto što radi bezvredni diktator".

Ne propustite: FBI istražuje incident sa Trampovim karavanom i Bajdenovim autobusom u Teksasu

Bajden je rekao za Trampa na podnevnom drajv-in mitingu u Klivlendu, Ohajo: "Lik Amerike je bukvalno na glasačkim listićima".

Diskusija o pitanjima tokom kampanje u velikoj meri bila je zasjenjena međusobnim ličnim napadima dvojice kandidata i pandemijom koronavirusa.

Predsednik je ranije u ponedeljak u Severnoj Karolini naglasio ekonomski oporavak usred pandemije, obećavši "masovno ćemo distribuirati vakcinu u roku od nekoliko kratkih nedelja".

Zdravstveni zvaničnici, uključujući one u Trampovoj administraciji, predviđaju da je malo verovatno da će većina Amerikanaca biti inokulirana protiv Kovida 19 pre početka ili sredine 2021. godine.

Ne propustite: Dan pred izbore Tramp i Bajden još jednom u neopredeljenim državama

Tramp je na prvih pet skupova u ponedeljak u četiri države rekao da će njegov izazivač, ako bude izabran, "Ameriku pretvoriti u zatvorsku državu" zaključavanjem u borbi protiv virusa.

Bajden je u Klivlendu rekao da je "prvi korak u pobedi nad virusom - pobeda nad Donaldom Trampom".

Obama je predsednika okarakterisao kao "superprenosioca" Kovida zbog održavanja prepunih mitinga i događaja u Beloj kući.

Ne propustite: Amerikanci pod stresom zbog predsedničkih izbora 2020.

Pandemije je zasenila druga pitanja u predsedničkoj kampanji slučajevima Kovida 19, čiji je broj poslednjih sedmica naglo skočio u mnogim državama u SAD koje bi trebalo da odluče o predsedničkim izborima.

Od koronavirusa umrlo je više od 231.000 ljudi, a zaraženo gotovo 9,3 miliona u Sjedinjenim Američkim Državama, što je najveći broj od svih zemalja na svetu, prema Univerzitetu Džons Hopkins.

Ankete na nacionlnom nivou pokazuju da bivši potpredsednik ima prednost od osam procentnih poena, ali trka je značajno neizvesnija u kolebljivim državama koje će odrediti pobednika.

Ne propustite: Tri dana do izbora: Tramp posetio Pensilvaniju, Bajden Mičigen

Zajedničko mesto zaustavljanja Bajdena i Trampa u ponedeljak bila je Pensilvanije, na istoku SAD, u kojoj je Tramp pobedio 2016. Pobednik u Pensilvaniji dobija 20 od ujupno 270 elektorskih glasova koje kandidat treba da osviji kako bi obezbedio četvorogodišnji mandat u Beloj kući.

Tramp je u ponedeljak održao miting na Vilks-Ber Skrenton međunarodnom aeordomu, dok se Bajden obraćao pristalicama na tri drajv-in događaja u državi.

Bajdenov događaj u okviru kampanje u Pensilvaniji takođe je obuhvatio obraćanje i performans Lejdi Gage, Peti LaBel, Džona Ledženda i Komona.

"Svi znamo da bi se ovo moglo odlučiti u Pensilvaniju... Glasajte kao da vaš život zavisi od toga. Glasajte kao da životi vaše dece zavise od toga, jer zavise", Lejdi Gaga u Pitstburgu, pre nego što je zauzela mesto za klavirom i otpevala nekoliko pesama prošaranih apelima da Pensilvanijci glasaju za Bajdena.

Ne propustite: Ko ima veće šanse da pobedi - Tramp ili Bajden?

Tramp je svoju kampanju okončao kasnim večernjim mitingom u Grand Rapidsu, u Mičigenu, što je repriza njegovog finala 2016. godine u državi za koju se verovalo da će podržati Hirali Klinton.

Rezultati izbornog dana neće biti zvanični nedeljama kasnije. Rokovi variraju u zavisnosti od države, sa nekoliko zapisnika koji su spremni u roku od nedelju dana, ali u većini slučajeva ne zahteva se da konačni rezultati budu objavljeni pre kraja novembra ili početkom decembra.

U većini slučajeva, pobednik je isvesan pre zvaničnih rezultata, uz medije koji prave projekcije na osnovu tabela sa pojedinačnih biračkih mesta.

Ove godine je rekordan broj ljudi glasao unapred - skoro 99 miliona - a sa većinom onih čiji glasovi dolaze poštom, zbog zabrinutosti zbog koronavirusa, brojanje u nekim državama moglo bi biti sporije nego obično.