Republikance brine Trampov nizak rejting pred kongresne izbore

  • Džim Maloun

Predsednik SAD Donald Tramp

I dok se novembarski kongresni izbori približavaju, republikanci budno prate kakva je popularnost predsednika Trampa, koja se u proseku kreće oko 42 odsto. Ipak proteklih nekoliko anketa pokazalo je da je Trampov istorijski nizak rejting pao ispod 40 odsto, što je mogući odraz aktuelnih previranja u administraciji.

Ekonomija je u fokusu sastanka kabineta kojim predsedava Donald Tramp.

“Naša ekonomija je bolje no ikada ranije. Išla je u pogrešnom smeru kada sam ja došao na položaj i sada je bolje nego ikada.”

Do izvesne mere birači smatraju Trampa zaslužnim za ekonomsku situaciju, kaže Frenk Njuport iz Galupa.

“Znamo da je za Trampove najviše rejtinge zaslužna ekonomija. Pedeset odsto ispitanika podržava način na koji predsednik vodi ekonomiju, i to je relativno dobar rejting"

Ali, rejting u poslednje vreme ometaju Trampova odluka da bivšem direktoru CIA-e Džonu Brenanu ukine pravo pristupa poverljivim informacijama, kao i rasprava sa bivšom saradnicom u Beloj kući Omarosom Manigult Njuman. Odluka o Brenanu alarmirala je mnoge demokrate, uključujući senatora iz Virdžinije Marka Vornera.

“To me podseća na Niksonovu praksu da pokuša da ućutka svakog ko ga kritikuje. To nas ponovo vodi na nepoznat teren"

Trampove rejtinge obaraju i kontroverzna imigraciona politika i široko rasprostranjena kritika amita sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, kaže analitičar Leri Sabato.

“On ne uživa popularnost od 50 odsto, nikada mu tokom mandata rejting nije prešao 50 odsto".

Trampova niska popularnost mogla bi da ima uticaja na republikance koji nastoje da zadrže većinu u oba doma Kongresa u novembru, kaže Džon Hudak sa instituta Brukings.

“Stranka predsednika tradicionalno gubi mesta na kongresnim izborima. Tome doprinosi i nepopularan predsednik, a rejting predsednika Trampa je istorijski nizak i taj trend se nastavlja"

Trampove pristalice veruju da će birači u novembru odati priznanje predsedniku za jaku ekonomiju, kaže bivši menadžer Trampovog izbornog štaba Kori Levandovski.

“Nezaposlenost u našoj zemlji, i to ne samo medju pripadnicima srednje klase belaca poput mene, već i Hispancima i Afroamerikancima, je na najnižem nivou u novijoj istoriji, od 1973. Predsednik bi trebalo da bude pohvaljen zbog toga.”

Tramp i dalje ima podršku svoje biračke baze, ali hoće li to biti dovoljno da zaustavi demokratski talas u novembru - ostaje da se vidi.