Predsednik Donald Tramp potpisao je svoju prvu izvršnu naredbu u petak, malo pošto je inaugurisan kao 45. predsednik Sjedinjenih Država, naloživši federalnim agencijama da pojednostve odredbe koje su u vezi sa zakonom o zdravstvenoj zaštiti koji je donela administracija bivšeg predsednika Baraka Obame.
Tramp je potpisao naredbu u petak u Ovalnoj sobi u prisustvu potpredsednika Majkl Pensa i šefa osoblja Bele Kuće Reinsa Pribusa, koji je rekao da naredba ima za cilj da "minimalizuje ekonomski teret" Akt o dostupnoj zdravstvenoj zaštiti iz 2010, poznatog kao Obamaker, čije je ukidanje u toku.
Tramp se protivio zakonu o zdravstvenoj zaštiti tokom svoje kampanje i obećao je više puta da će ga ukinuti i zameniti.
Više detalja o tome šta naredba sadrži nije dato.
Prvi članovi kabineta
Tramp je takođe potpisao zakon koji omogućava penzionisanom generalu Džejmsu Matisu da služi kao sekeretar za odbranu. Matis se penzionisao pre tri i po godine nakon više od četiri decenije u vojnoj službi, rekao je portparol Bele kuće Šon Spejser.
Tramp je zatim formalno potpisao postavljenje novog sekretara odbrane Džejmsa Matisa i sekretara za državnu bezbednos Džona Kelija.
Kasnije, Matis i Keli su odvojeno položili zakletve.
Novi predsednik kratko je govorio sa novinarima o svom danu. "Puno je posla, ali dobro. Bio je to divan dan", rekao je on.
Akt o dostupnoj zdravstvenoj zaštiti
Oba doma američkog Kongresa, koja sada kontrolišu republikanci, odradili su svoj deo posla kako bi započelo ukidanje Obamakera. U oba doma usvojena je procedura za izglasavanje budžeta ovog meseca koja je omogućila da zakon o zdravstvenoj zaštiti može biti promenjen prostom većinom.
U poslednjih nekoliko godina, Predstavnički dom glasao je više od 60 puta kako bi ukinuo Akt o dostupnoj zdravstvenoj zaštiti, ali se republikanci nisu nadali da će tadašnji predsednik Barak Obama potpisati zakon sve dok bude u kabinetu.
Tramp je u kampanji pozivao na promenu Obamakera i urgirao da Kongres brzo zameni program Demokratske stranke. Republikanci u Kongresu još uvek nisu rekli šta će predložiti kao zamenu.
Zakon o zdravstvenoj zaštiti iz 2010. rezultirao je time da je 20 miliona do tada neosiguranih Amerikanaca dobilo pokriće zaštitom, ali je to bilo praćeno teškoćama, uključujući rastuće premije i odluke koje su donosile neke velike privatne osiguravajuće kuće o napuštanju sistema.