Trosatni pregovori nastavnika i premijera Srbije: Dogovor moguć iduće nedelje

Sastanak premijera Miloša Vučevića s predstavnicima prosvetara (foto: FoNet)

Puna tri sata trajali su pregovori predstavnika četiri reprezentativna sindikata u prosveti sa premijerom Srbije Milošem Vučevićem i nadležnim ministrima, ali konačan ishod se još ne zna - razgovori će biti nastavljeni sutra i narednih nekoliko dana.

Iako je do skora Vučević poručivao nastavnicima da nema para za njihove zahteve, vlada je ponudila nastavnicima i stručnom osoblju dva povećanja od po pet odsto - u martu i oktobru ove godine. Prosvetari su posle današnjeg dijaloga odgovorili da još ne znaju hoće li drugo polugodište početi na vreme i da će nakon ove runde pregovora narednih dana uraditi anketu među kolegama o daljim koracima.

Ne propustite: Protest prosvetara u Srbiji: Ako zahtevi ne budu ispunjeni, umesto "štrajkića" sledi protest "na neodređeno"

Umesto sektorskog povećanja plata, prosvetari su dobili ponudu od vlade da se njihovi zahteve reše kroz uredbu o koeficijentima, a kako je istakao premijer Vučević u narednom periodu od 13 meseci plate nastavnika i stručnog osoblja biće povećane za ukupno 31 odsto.

Po njegovim rečima od oktobra ove godine početna plata nastavnika će se izjednačiti sa prosečnom zaradom u Srbiji:

Predlog vlade, u dogovoru sa predsednikom Republike, je da imamo u toku ove godine dva povećanja plata za nastavnike i stručno osoblje – martovska plata da bude povećana za pet odsto i oktobarska za pet odsto i da prosvetni radnici kao i ceo javni sektor za januarsku platu za 2026. imaju sedam odsto povećanje“, rekao je Vučević posle sastanka i naglasio da u toku iduće nedelje očekuje konačan odgovor sindikata.

Ne propustite: Veliki protest prosvetnih radnika u Beogradu: "Opet ste nas prevarili"

Ne kažem da je dogovor postignut, ali mislim da imamo pomeranje u dobrom pravcu i približavanja stavova“, istakao je Vučević.

Predstavnici sindikata su nakon pregovora sa vladom istakli da su insistirali na sistemskom rešenju i da ukoliko od svojih kolega dobiju zeleno svetlo za nastavak dijaloga, vlada Srbije će na prvoj narednoj sednici promeniti uredbu o koeficijentima:

Insistirali smo na sistemskom rešenju i uredba o koeficijantima je sistemsko rešenje“, izjavio je Dobrivoje Marjanović, iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS).

U izjavi agenciji Fonet posle sastanka u vladi, on je rekao da je vlada izašla sa ponudom da bi uredbom u martu trebalo da bude dostignut republički prosek za početne plate u školama, a da je predviđeno i još jedno usklađivanje zarada u oktobru, kako bi se plate u školama zadržale na republičkom proseku.

Kako je objasnio Marjanović time bi bio ispoštovan Protokol koji ja Vlada sa prosvetnim sindikatima potpisala još u oktobru 2023. godine:

Ne propustite: Protest nastavnika u Srbiji: Prosvetari nezadovoljni pregovorima sa vladom

"Mi više ne verujemo obećanjima, to će sada biti Uredba o koeficijentima, konkretan dokument. To zahteva i rebalans budžeta", poručio je Marjanović i precizirao da se, nezavisno od današnjeg sastanka, sutra nastavlja i dogovor o posebnom kolektivnom ugovoru za zaposlene u prosveti

Iako nije učesvovala u današnjim pregovorima sa premijerom i predstavnicima vlade, Snežana Romčević iz USPRS u izjavi za Glas Amerike kaže da kao građanin Srbije postavlja pitanje zašto pet posto povećanja zarada nije odmah od januara, nego od marta i dodaje da je tih 11 posto povećanja plata za profesore zapravo mnogo manje nego osam posto povećanja za lekare:

Ja ne volim o tim procentima da govorim, ali kada sam proračunala - ono što je nama vlada ovom ponudom dala je pet hiljada dinara povećanja zarade nastavnika početnika u martu i pet i po hiljada povećanje plata u oktobru. Sam iznos novca koji sam izgovorila od prilike negde oslikava moj lični stav o svemu tome. Pet hiljada meni kao građaninu Srbije ne znači ništa na cene koje trenutno postoje u Srbiji“.

Ne propustite: Početak škole - početak štrajka dela prosvetara

Prema njenim rečima, sada članstvo sindikata treba da se izjasni:

Veliki su pritisci kod nas i ja smatram da uvek treba razgovarati, mada je ova trenutna vlada prilično komplikovana za razgovore. Ja ne razumem zbog čega mi ne možemo da pregovaramo sa Ministarstvom finansija ili zbog čega mi moramo četiri meseca, ulazimo već u peti mesec u proteste i u štrajk, da bi zapinjali oko pet hiljada dinara u martu, odnosno pet i po hiljada u oktobru“, ističe Romčević i naglašava da ona lično ima veliko nepoverenje u vladu jer ne bi bilo prvi put da se nešto obeća, a da se zatim ne ispuni:

Ne mislim samo na povećanje plata, ovde ima podosta stvari koje smo tražili. Smatram da Ministarstvo prosvete vodi vrlo lošu politiku ili možda nije autonomno prilikom vođenja te politike, ali onda kuda uopšte ide strategija kompletnog obrazovanja kada je u pitanju Srbija“, kaže još sagovornica Glasa Amerike i dodaje na kraju:

Prosvetni radnici su namučeni - sad je samo pitanje koliko među nama ima snage da ne prihvatimo ovo, da budem iskrena“.