U Beogradu 11. protest "Jedan od pet miliona", potpisivan "Sporazum sa narodom"

Građani okupljeni tokom 11. protesta protiv vlasti, pod nazivom "Stop krvavim košuljama", u Beogradu, 16. februara 2019.

Najnoviji protest građana pod nazivom "Jedan od pet miliona", jedanaesti po redu, održan je ove subote u Beogradu.

Nakon okupljanja na Platou ispred Filozofskog fakulteta i obraćanja govrnika, građni su krenuli u protesnu šetnju centralnim beogradskim ulicama, da bi skup bio okončan ispred Doma Narodne skupštine, gde su upaljene baklje i razvijen veliki transparent "Počelo je".

Kolona je prethodno prošla i pored Predsedništva Srbije, gde su građani skandirali parole protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Zgrada Predsedništva izlepljena je trakama sa natpisom "Jedan od pet miliona" i "Počelo je".

Građani su nosili zastave Srbije i Evropske unije, kao i parole o lošem položaju penzionera.

Građani okupljeni tokom 11. protesta protiv vlasti, pod nazivom "Stop krvavim košuljama", u Beogradu, 16. februara 2019.

Ispred Skupštine Srbije postavljene su kutije u koje su građani mogli da ubace potpisani sporazum između 34 opozicione stranke i naroda.​ Građani su dobijali po dva primerka sporazuma, od kojih su jedan potpisan mogli da ubace u kutije, a kopiju da ponesu sa sobom kući.

"Sporazum sa narodom" delili su između ostalih i lideri Saveza za Srbiju - predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić, predsednik Pokreta Dveri Boško Obradović i predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac.

Tokom šetnje, građani su nosili transparente "Pozlilo nam je od tvojih uspeha", "Istina je dragocena zato je retko koristiš", "Vučiću super si, ali sada idi", "Vučić je najhrabriji na svetu, jer se ničega ne stidi".

Vučić povukao crtu između dobra i zla

Nakon okupljanja na Platou ispred Filozofskog fakulteta, građanima su se obratili novinar Srđan Škoro, advokat Božo Prelević i predstavnik Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti Savo Manojlović.

Božo Prelević ocenio je da se Srbija budi iz beznađa i da građani neće odustati od borbe za normalnu zemlju, a da je minimum od kojeg ne odustaju - sloboda, istina i pravda.

"Srbija kaže - sad je dosta", rekao je Prelević ocenivši da protesti daju bolje rezultate od očekivanog.

Rekao je da je Sretenjski Ustav propisao podelu vlasti, a da građani 25 godina pokušavaju da obezbede podelu vlasti.

"Od vlasti tražimo da poštuje Ustav i konvencije", rekao je Prelević i dodao da ovoj vlasti građani neće oprostiti urušavanje institucija.

Aleksandar Vučić očekuje da se građani umore i posustanu, ali "zaboravio je da je nama kondicioni trener bio Slobodan Milošević", kazao je Prelević.

Predstavnika Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti Savo Manjolović rekao je da su građani u protestu upalili plamen slobode, koji je prerastao u požar koji gori celom Srbijom.

Građani okupljeni tokom 11. protesta protiv vlasti, pod nazivom "Stop krvavim košuljama", u Beogradu, 16. februara 2019.

Proteste vode sloboda, pravda i hrabrost u srcima građana, koje niko ne može pobediti, ocenio je on.

"Postoji nešto oko čega smo ovde ujedinjeni - život, imovina, sloboda mišljenja, vladavina prava. Zato simbol protesta nisu vešala, već Ustav Srbije, koji oni gaze", kazao je Manojlović.

Dok svi građani u zemlji nisu bezbedni, niko nije bezbedan, ocenio je on.

Novinar Srđan Škoro rekao je da je Vučić krenuo u oproštajnu turneju "Budućnost Srbije", da je "nas sve više, a kod Vučića prpa".

On je javno potpisao "Sporazum sa narodom" i opoziciji poručio da vode računa šta rade.

"Ovaj sporazum je potpisala opozicija, danas je na nas red", rekao je Škoro i poručio opoziciji: "Od večeras vas posebno posmatram".

Organizatori su poručili da su od svojih fakulteta šetali studenti Pravnog, Fizičkog i Biološkog fakulteta i da su ljudi koji protestuju budućnost Srbije.

Za subotu, 23.februar zakazan je sledeći protest u Beogradu.