Posebnom sjednicom Skupštine Crne Gore, održanom u zgradi Vladinog doma na Cetinju, Crna Gora obilježava 115 godina od uvodjenja parlamentarizma, a zvaničnici su poručili da je parlament tokom više od vijeka duge istorije “opravdao svrhu postojanja” i bio kamen temeljac njene demokratizacije.
Predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić rekao je da je crnogorski parlament tokom vijeka postojanja svjedočio djelima postizanja konsenzusa o izazovnim pitanjima i na taj način opravdao svrhu svog postojanja i vrhovnu poziciju medju institucijama u Crnoj Gori.
On je u govoru na svečanoj sjednici poručio da jak, stabilan i moderan parlament znači jaku i stabilnu Crnu Goru “koja je dobra majka za svu njenu djecu”.
Podsjećajući da “smo danas svjedoci novih vremena, izazova i društveno-političkih prilika, Bečić je istakao da “ne smijemo zaboraviti da je proces modernizacije svakog društva nezaustavljiv tok”.
“Prema tome, i danas, nakon 115 godina pokazujemo spremnost i odlučnost da gradimo institucije i da ih podižemo na viši nivo”, rekao je predsjednik parlamenta, koji je poručio da je “Skupština Crne Gore sazdana od građana i zato je ona tu za građane”.
Ne propustite: Istraživanje: Sve manje građana vjeruje da Crna Gora ide u dobrom smjeruPrema njegovim riječima, od početka 27. saziva Skupštine, “uradili smo sve kako bismo svi zajedno došli do naslova najtransparentnijeg predstavničkog i zakonodavnog doma u regionu uključujući tu i države EU, Hrvatsku i Sloveniju”.
Navodeći da su brojne inovacije njegovog kabineta i Skupštine, Bečić je rekao da “gradjani mogu biti ponosni naš rad koji će dodatno doprinijeti našem zajedničkom cilju, ulasku Crne Gore u EU”.
On je istakao da Crna Gora sa ponosom slavi ovaj jubilej i da će u nedjelju biti tačno 115 godina od uspostavljanja Parlamenta kao najvišeg predstavničkog i zakonodavnog doma, ocjenjujući da je 31. oktobar 1906. “ništa manje kamen temeljac” u procesu demokratizacije crnogorske države i ukupnog društva.
Govoreći o prošlosti Crne Gore, on je rekao da Crnoj Gori “vjekovne ratne prilike nijesu dozvoljavale da sazrimo kao demokratsko društvo”.
“Rađanjem parlamentarnog života, otrpočeo je proces modernizacije tadašnjeg crnogorskog društva, što je uslovilo okrenutost prema zapadnim sistemima uspostavljanja državnog ustrojstva”, rekao je predsjednik parlamenta.
Ne propustite: Abazović za Glas Amerike: Nema kalkulacija sa prozapadnim putem, bezbjednosni sektor crvena linijaDan parlamentarizma u Crnoj Gori slavi se 31. oktobra, na dan kada je 1906. godine u Zetskom domu na Cetinju konstituisana prva Narodna skupština u Crnoj Gori, godinu nakon što je Ustavom za Knjaževinu Crnu Goru iz 1905. godine uveden ustavni parlamentarni sistem.
Promjenom oblika vladavine, prije 115 godina je ustanovljeno da je Knjaževina Crna Gora nasljedna i ustavna monarhija, a njeno narodno predstavništvo Narodna skupština, koja je zamjenila dotadašnje narodne zborove, sastanke i vijeća u Crnoj Gori.
U skladu sa Ustavom za Knjaževinu Crnu Goru iz 1906, donijet je Zakon o izborima narodnih poslanika, na osnovu kojeg su u septembru iste godine organizovani i održani prvi parlamentarni izbori.