Novinar u Filadelfiji ubijen je u ponedeljak u svojoj kući. Policija navodi da je još rano da zaključi da li motiv ubistva ima veze sa njegovom profesijom.
Policija je došla posle prijave da se čuju pucnjava i krici oko pola dva ujutru na jugu Filadelfije. Našli su novinara Džoša Krugera sa sedam prostrelnih rana u grudima i stomaku onesvešćenog na ulici ispred kuće. Odvezli su ga u bolnicu gde je nedugo zatim proglašen mrtvim u 2:15 ujutro.
Niko nije uhapšen i još nije poznat motiv, navela je policija. Zvaničnica policije Džasmin Rajli navela je da je rano zaključiti da li je ubijen zbog svog izveštavanja.
"Još smo na početku istrage. Sagledaćemo sve uglove ovog napada, da bismo istražili motive i da privedemo osobu koja je počinila ovo gnusno ubistvo", rekla je Rajli za Glas Amerike.
Nema znakova nasilnog upada. Policije veruje da je neko ušao u kuću novinara, zatim ga upucao u dnu stepenica, ubica je pobegao, a policija pretpostavlja da je Kruger izašao napolje da traži pomoć suseda.
"Nadamo se da će policija u ovom slučaju sprovesti opsežnu i brzu istragu, kako bismo saznali motive ubistva", rekla je Ketrin Džejkobsen, koordinatorka Komiteta za zaštitu novinara za SAD.
Iako nije još jasno da li je motiv ubistva povezan sa njegovim izveštavanjem, ona je navela da je važno iskoristiti ovaj trenutak da se istakne sa kojim se sve opasnostima novinari u Americi suočavaju. Kako je navela, to su pre svega pretnje na internetu. Ubistva novinara u Americi su retka.
Dok je Komitet zaštitu novinara samo u 2022. godini zabeležio 67 ubistava novinara, u Sjedinjenim Državama je dokumentovao 17 slučajeva od kada je počeo da prati ubistva 1992. Od tih 17 slučajeva, ne uključujući Krugera, Komitet je za 15 potvrdio da imaju veze sa profesijom novinara.
Pre nego što se vratio novinarstvu 2021, radio je za gradske vlasti Filadelfije oko 5 godina, kao direktor za komunikacije i portparol gradske Kancelarije za usluge beskućnicima.
Nagrađivan je kao slobodan novinar, a radio je za dnevnik "Filadelfija inkvajerer", "Filadelfija sitizen" i "LQBTW nejšn" na raznim temama, od LGBTQ zajednice do gradske i državne politike. Na Krugerovom sajtu piše da je "poznat po tome što je doživeo iskustva sa beskućništvom, HIV, filadelfijskom sivom ekonomijom, traumama i siromaštvom, kroz svoje tekstove i komentare".
"Svi ti tabui, on je tako mislio, samo su deo ljudskih stanja, kao što su nekima večere, sport i rate za kola, i želeo je da da glas ljudima za razne nevolje koje prećutkuju u agoniji", naveo je njegov bivši urednik u nedeljniku "Filadelfija vikli" Stefan Sigal.
Krugerova smrt je razorila one koji su sa njim radili, kao i Sigala, koji ga je upoznao pre deset godina, kada mu je bio urednik. Kruger je došao godinu dana pošto je bio beskućnik i rešen da napravi karijeru od pisanja. Postao je redovni frilenser za Vikli.
"Džoš je već bio nadareni pisac kada sam ga upoznao. Pomaganje njemu da razvije novinarski talenat i da radimo na pričama koje su zaista važne ljudima je jedno od najvažnijih poglavlja u mom životu kao urednika. Užasno sam tužan zbog njegove smrti. Zahvalan sam što mi je bio prijatelj", naveo je Sigal.
Kruger je bio biciklista i vernik. Živeo je starim jednozubim mačorom Mejsonom.
Gradonačelnik Filadelfije Džim Keni naveo je da je tužan i šokiran zbog ubistva Krugera.
"Kruger je mnogo brinuo o našem gradu i stanovnicima, što se videlo i kad je bio na javnoj funkciji i po njegovim izvešajima. Njegova inteligencija, kreativnost, strast i duh su blistali u svemu što je radio, i ta svetlost se prerano ugasila", naveo je gradonačelnik.
Bez obzira na to da li je Kruger ubijen zbog svog posla, Džejkobsen navodi da njegova smrt i dalje ima ozbiljan odjek u medijskoj zajednici u i van Filadelfije.
"Svaki put kada je ugrožen novinar, na bilo koji način, čak i da nije u znak odmazde za izveštavanje, to proizvodi osećaj straha", navela je Džejkobsen.