Savet bezbednosti UN: Sukob SAD i saveznika sa Teheranom i Moskvom oko nuklearnog sporazuma

  • AP

Arhiva: Simbol Ujedinjenih nacija isred zgrade Sekretarijata, 28. februara 2022, u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku. (AP/John Minchillo)

Sjedinjene Države i njihovi ključni evropski saveznici sukobili su se na sastanku Saveta bezbednosti UN u ponedeljak sa Iranom i Rusijom zbog proširenja nuklearnog programa Teherana, a SAD su obećale da će "koristiti sva neophodna sredstva da spreče nuklearno naoružavanje Irana".

SAD, Francuska, Britanija i Nemačka optužile su Iran da eskalira svoje nuklearne aktivnosti daleko iznad granica na koje je pristao u sporazumu iz 2015. - čiji je cilj bio da spreči Teheran da razvije nuklearno oružje. Dodatno, Teheranu je prigovoreno da ne sarađuje sa UN-ovim telom za nuklearni nadzor, Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA).

Iran i Rusija optužili su SAD i njihove saveznike da nastavljaju da primenjuju ekonomske sankcije koje je trebalo da budu ukinute po sporazumu i insistirali su na tome da nuklearni program Teherana ostaje pod stalnim nadzorom IAEA.

Do konflikta je došlo na polugodišnjem sastanku o implementaciji nuklearnog sporazuma između Irana i šest velikih zemalja — SAD, Rusije, Kine, Britanije, Francuske i Nemačke — poznatog kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije.

Ne propustite: Prvi čovek IAEA: Iran ima dovoljno materijala za nekoliko nuklearnih oružja

Prema sporazumu, Teheran je pristao da ograniči obogaćivanje uranijuma na nivoe neophodne za miroljubivu upotrebu nuklearne energije u zamenu za ukidanje ekonomskih sankcija.

Tadašnji predsednik Donald Tramp povukao je SAD iz sporazuma 2018. Tramp je rekao da će pregovarati o jačem sporazumu, ali to se nije dogodilo.

Sastanak Saveta usledio je nakon izveštaja IAEA krajem maja da Iran ima više od 142 kilograma uranijuma obogaćenog do 60 odsto čistoće, što je tehnički samo korak ispod nivoa od 90 odsto - koji je potreban za oružje. IAEA je saopštila da je to povećanje od preko 20 kilograma u odnosu na februar.

IAEA je takođe 13. juna izvestila da su njeni inspektori potvrdili da je Iran pokrenuo nove kaskade naprednih centrifuga koje brže obogaćuju uranijum i da planira da ih još instalira.

Zamenik američkog ambasadora Robert Vud rekao je Savetu bezbednosti da izveštaji IAEA "pokazuju da je Iran odlučan da proširi svoj nuklearni program na načine koji nemaju kredibilnu civilnu svrhu".

Vud je dodao da su SAD spremne da upotrebe sva sredstva da spreče nuklearno naoružavanje Irana, uz napomenu da ostaju "potpuno posvećene rešavanju međunarodnih zabrinutosti oko iranskog nuklearnog programa diplomatskim putem".

Tri zapadne zemlje koje su ostale u Zajedničkom sveobuhvatnom planu akcije - Francuska, Nemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo - izdale su zajedničko saopštenje nakon sastanka Saveta, takođe ostavljajući otvorena vrata za diplomatske napore "koji osiguravaju da Iran nikada ne razvije nuklearno oružje".

Ne propustite: Iran i Rusija upozoravaju da šansa za nuklearne pregovore neće postojati zauvek

Saopštili su da su iranske zalihe visoko obogaćenog uranijuma sada 30 puta veće od ograničenja koja Plan propisuje i naglasili da se Iran u okviru Plana obavezao da neće instalirati niti koristiti centrifuge za obogaćivanje.

U njihovom zajedničkom saopštenju se takođe navodi da su "iranski zvaničnici dali izjave o njihovoj sposobnosti da naprave nuklearno oružje".

Iranski ambasador u UN Amir Saeid Iravani okrivio je "jednostrano i nezakonito povlačenje SAD iz JCPOA" i neuspeh tri evropske strane u sporazumu "da ispoštuju svoje obaveze", rekavši da je "kristalno jasno" da su odgovorne za trenutno nefunkcionisanje sporazuma.

Suočen sa američkim i evropskim sankcijama, rekao je Iravani, Iran ima pravo da obustavi svoje obaveze koje ima po okvirima Plana.

Iravani je ponovio da Iran odbacuje nuklearno oružje i insistirao da su nuklearne aktivnosti zemlje, uključujući obogaćivanje, "u miroljubive svrhe" i da su podložne "strožoj verifikaciji i praćenju" od strane IAEA.

Iranski ambasador je snažno podržao Plan, nazvavši ga teško stečenim diplomatskim dostignućem "kojim je efektivno izbegnuta nepotrebna kriza".

"On ostaje najbolja opcija, nema alternativu, a njegovo oživljavanje je zaista u interesu svih njenih učesnika", rekao je on. "Naše popravne mere su reverzibilne ako se sve sankcije ukinu u potpunosti i proverljivo".

Ne propustite: Nuklerani pregovori sa Iranom pauzirani, SAD krive Teheran

Međutim, Francuska, Nemačka i Velika Britanija su saopštile da su neki od iranskih nuklearnih unapređenja nepovratni.

Ruski ambasador u UN Vasilij Nebenzja rekao je da su obećanja SAD "da će napustiti politiku maksimalnog pritiska na Teheran i da će se vratiti nuklearnom sporazumu ostala prazne reči".

Optužio je neke druge strane u JCPOA, koje nije imenovao, da "čine sve što je moguće da kontinuirano uzburkavaju situaciju, odbacujući mogućnosti za implementaciju nuklearnog sporazuma".

Nebenzja je pozvao evropske strane u sporazumu i Sjedinjene Države da se vrate za pregovarački sto u Beču i "pokažu svoju posvećenost cilju obnove nuklearnog sporazuma".

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj, koordinator JCPOA, rekao je da kompromisni tekst koji je izneo pre dve godine, da se SAD vrate u JCPOA i da Iran nastavi punu implementaciju sporazuma, ostaje na stolu.