Ulični prodavci sklonjeni sa Bruklinskog mosta u Njujorku

  • AP

Turisti na Bruklinskom mostu u Njujorku, 2. januara 2024. (AP Photo/Seth Wenig)

Uličnim prodavcima koji su prodavali suvenire na Bruklinskom mostu, grad Njujork je zabranio da rade na toj lokaciji. Novo pravilo stupilo je na snagu u sredu sa namerom da se rastereti pešački most koji dnevno pređe veliki broj turista i stanovnika Njujorka.

Tokom praznika, sa velikim brojem turista, situacija na mostu postala je i opasna, upozorio je gradonačelnik Njujorka Erik Adams. On kaže da se na video snimcima vide pešaci kako sa trotoara prelaze na biciklističku stazu, koja je ispod pešačke, kako bi izbegli gužvu.

"Nije reč samo o sanitarnom pitanju, već o javnoj bezbednosti, ljudi gaze jedni preko drugih. Ovom gradu je potreban red, a ovaj most je jedan od naših zaštitnih znakova".

Nova pravila se odnose na sve mostove u Njujorku, ali nijedan nema toliko uličnih prodavaca kao 140 godina star Bruklinski most.

Ulični prodavci na Bruklinskom mostu, 2. januar 2024. (AP Photo/Seth Wenig)

Posle pandemije broj prodavaca na Bruklinskom mostu skočio je zbog slabijih inspekcija, ali i jeftine robe. Pre dve godine biciklistička staza je izmeštena sa glavnog dela mosta, kako bi ostalo više mesta za pešake.

MD Rahman, koji je prodavao hot-dogove i perece 15 godina, kaže da mu je jasno zašto se moraju skloniti ilegalni prodavci. Ali, kritikuje deo tog plana koji se odnosi na sve - pa i na veterane poput njega koji imaju dozvolu.

"Problem je u ilegalnim prodavcima, to što kažnjavate sve je suludo. Ne znam šta će sada biti sa mojom porodicom".

Prodavci su poslednjih dana obaveštavani da treba da napuste Bruklinski most i da moraju da odu, ali neki sumnjaju da će grad svoj plan i primeniti.

"Možda se vratim za par nedelja, videću šta rade i ostali", kaže Kju Lan Liu, prodavac majica i kačketa.

Turisti i prodavci na Bruklinskom mostu (AP Photo/Seth Wenig)

Kako su se pročule vesti da se ulični prodavci sklanjaju, mnogi turisti su požurili da kupe jeftine suvenire - čije su cene mnogo niže nego u radnjama.

Ana Suza iz Oklahome kaže da je mostu kupila ceger za 10 dolara, što je mnogo manje nego u prodavnici.

Među onima koji podržavaju zabranu uličnim prodavcima su i organizacije koje zastupaju osobe sa invaliditetom, koje će sada moći da se kreću u invalidskim kolicima.