Tornada protutnjala Ohajom i Indijanom, jedna osoba poginula i 130 povređeno

Oštećene kuće otvorene i bez krova u naselju Vestbruk, u Trotvudu, Ohajo, nakon što je snažna oluja pogodila to mesto prethodne noći, 28. maja 2019.

Stanovnici američkih država Srednjeg zapada, Ohaja i Indijane, prebiraju po ruševinama i krhotinama koje je iza sebe ostavila serija tornada u kojima je poginula najmanje jedna osoba i povrđeno više od 130 ljudi i u kojima su uništeni domovi, škole i poslovni objekti.

Dva razarajuća tornada pobogila su Dejton u Ohaju, predgrađa Biverkrik i Trotvud, dok je treći dodirnuo tlo u Selini, Ohajo, 128 kilometara dalje ka severozapadu. Nacionalna služba za vreme klasifikovala je sva tri uragana kategorijom EF3 po unapređenoj Fuđita skali, što znači da su oluje stvarale vetrove brzine između 220 i 260 kilometara na sat i da su bile sposobne da čine značajnu materijalnu štetu.

Najmanje tuce zajednica pretrpelo je štetu kasno u ponedeljak i rano u utorak usled oluja koje su prošle kroz tu oblast.

Erika Boanon sprovodi reportere kroz svoj uništen stan, 28. maja 2019. u Trotvudu, Ohajo, nakon što je oluja sa tornadom prošao kroz tu oblast noć pre toga, odnevši krov, dok se ona sklonila sa svojim sinom i psom u plakar u spavaćoj sobi.

Nacionalna služba za vreme (NWS) saopštila je da se 55 tornada spustilo na tlo tokom noći u osam država koje se protežu istočno od Ajdaha i Kolorada. U izveštajima o oluji koje je objavio Nacionalni okeanografski i atmosferski administrativni centar za prognoze, kaže se da se sumnja da se 14 tornada spustilo na zemlju u Indijani, 12 u Koloradu i devet u Ohaju. Sedam je prijavljeno u Ajovi, pet u Nebraski, četri u Ilinoisu, tri u Minesoti i jedan u Ajdahu.

Oluje su rušile krovove kuća, obarale stabla i stubove električne mreže i ostavile toliko ruševina i krhotina da su službe koje su ih rasčišćavale morale da koriste ralice za čišćenje snega kako bi očistile autoput u Ohaju.

Prema informacijana NWS, utorak je bio 12. dan u nizu u kom je više tornada prijavljeno u SAD. I dok broj tornada nije neuobičajen, oni obično nisu rasprostranjeni po toliko širokom prostoru.

Ruševine uništenih domova u naselju River edž, dan nakon prolaska tornada, u Dejtonu, Ohajo, 28. maja 2019.

NWS je saopštila da su opasne vremenske prilike nastvile da predstavljaju pretnju za 60 miiona Amerikanaca i Teksasa i Njujorka tokom utorka popodne.

Rekordi u visini temperature

I dok olujno vreme hara cetralnim američkim državama, nekoliko država na jugu beleži rekordno visoke temperature.

Tokom vikenda, u Augusti u Džordžiji zabeležen je rekord za poslednju 141 godinu, sa 36,7 stepeni Celzijusovih. U Savani, Džordžija, izjednačen je rekord sa trocifrenim temperaturama po Farenhajtvoj skali (preko 37 po Celzijusu), a Čarlston, Južna Karolima i Vilmington u Severnoj Karolini zabeležili su 100 stepeni Farenhajtovih (37,7 po Celzijusu) po prvi put u maju u istoriji.

Stanovnici hodaju pored drveća oborenog u udaru tornada prethodne noći u Pendletonu, Indijana, 28. maja 2019.

Meteorolozi prognoziraju da će se vreli period nastaviti i da će temperaturni rekordi biti postavljani od Luizijane do Virdžinije.

Drugi rekordi

Rekordi su takođe oboreni i po poplavama duž reke Misisipi u osam država. NWS saopštava da je vodostaj najveći od velikih poplava iz 1927. Vodostaj reke je iznad nivoa plavljenja od 17. februara, dok je u Baton Rougu, u Luizijani, na tom nivou od početka januara.

Za razliku od jakog sunca i vrućina, Kaliforniju je pogodila snežna mećava krajem maja, uz rekordno niske temperature. U planinama severne i južne Kalifornije, iznenadne snežne padavine produžile su skijašku sezonu. Skijaško odmaralište Mamut najavilo je planove da ostane otvoreno do avgusta.