Gvozdenović ohrabren interesovanjem za CG

Crnogorski ministar turizma i održivog razvoja Branimir Gvozdenović

Molitveni doručak je za Crnu Goru bio dobra prilika da predstavi svoju ponudu i planirane aktivnosti, da bi privukla američke investicije, kaže za GA crnogorski ministar
Nacionalnom molitvenom doručku, koji je juče održan u Vašingtonu, prisustvovao je i crnogorski ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović. U razgovoru za Glas Amerike, Gvozdenović ističe da je zadovoljan i ohrabren razgovorima sa američkim zvaničnicima i predstavnicima poslovne zajednice, posebno kada je riječ o privlačenju američkog kapitala na crnogorsko tržište.

Molitveni doručak je za Crnu Goru bio dobra prilika da predstavi svoju ponudu i planirane aktivnosti, da bi privukla američke investicije, kaže za Glas Amerike crnogorski ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović.

„Imali smo jako puno korisnih sastanaka sa zvaničnicima raznih američkih država, prezentirali projekte koji su prije svega vezani za resor kojim ja koordiniram, a to su projekti vezani za turističku valorizaciju određenog prostora, zatim ekološki projekti koji stvaraju uslove za pretvaranje određenih proizvoda u električnu energiju, kao i projekata koji su vezani za komunalnu infrastrukturu. Ohrabren sam njihovim poznavanjem situacije u Crnoj Gori, viđenjem političke stabilnosti u čitavom regionu, prije svega u Crnoj Gori, namjerama da investiraju i da dio svog kapitala u nekom narednom periodu ulažu u Crnu Goru.“

Gvozdenović ističe da američke kompanije interesuju investicije vezane za putnu infrastrukturu, ali da se sve više govori i o projetkima u turizmu.

„Crna Gora je mnogo prepoznatljivija nego što je bila u prethodnom periodu. Ona je jedna od zemalja koja je preporučena od najeminetnijih kompanija i medija kao destinacija koju treba posjetiti u 2013. godini. Takav globalni marketing i globalno dobra pozicija ohrabruju investitore i zahvaljujući takvim informacijama siguran sam da ćemo narednih nekoliko mjeseci imati priliku da nastavimo određene razgovore, da se prodube njihove analize i siguran sam da se će u narednom periodu biti konkretnih rezultata, možda kupovina hotela, izgradnja turističkog rezorta..“

Uprkos pozitivnoj medijskoj kampanji, američki turisti i dalje ne dolaze u većem broju u Crnu Goru. Ministar Gvozdenović ističe da je o tom pitanju razgovarao sa ambasadorom u Vašingtonu, te da postoji spremnost i crnogorske dijaspore da se angažuje u tom pogledu.

„Takođe treba više propagande, treba na ovom prostoru predstaviti turističku ponudu Crne Gore. Svi su zadivljeni kada upoznaju Crnu Goru kao jednistvenu turističku destinaciju, ne samo crnogorsko primorje, već i mogućnost da posjete Taru, Nacionalni park Durmitor, Biogradku goru, da se upoznaju sa svim osobenostima Crne Gore, tradicijom, selom, katunima, nekom novom ponudom koju nismo do sada promovisali na ovom prostoru. Radićemo na tome. Koristili smo globalne mreže, prije svega CNN, sada ćemo razmisliti o još nekim formama da bi približili Crnu Goru. Radićemo i na eliminisanju problema dostupnosti i tom pravcu, naredne godine očekujemo pomake kada je riječ o broju turista sa ovog turista. Razgovaraćemo i sa našim susjedima oko zajedničke ponude, jer ključni problem koji imamo kada razgovaramo ovdje u Americi je dovoljno veliko tržište kako za investicije, tako i za druge stvari vezane za turizam.“

Crna Gora, kako najavljuje Gvozdenović, ove godine očekuje povećanje prihoda od turizma. Računa se na oko 700 miliona eura i milion i po turista, kao i deset miliona noćenja. To bi, ističe crnogorski ministar, trebalo da stvori uslove za otvaranje novih radnih mjesta i ekonomski rast, što bi pomoglo Crnoj Gori da prevaziđe probleme vezane za globalnu ekonomsku krizu.