Tzv. “zelena” kola na električnu energiju – bilo iz baterija na punjenje ili vodoničnih gorivnih ćelija, već se nalaze na tržištu, ali su i dalje preskupa za većinu potrošača.
I dok ogromne kompanije za proizvodnju rade sve što mogu kako bi električna vozila napravili što privlačnijim za kupce, manje kompanije, poput “Riversimple” iz Poisa u Velsu, prave ne samo pristupačna ekološka kola, već pokušavaju da promene način na koji razmišljamo o posedovanju automobila.
“Riversimple” planira da ponudi svoj dvosed Rasu vozačima do 2018, ali taj model neće biti u prodaji. Umesto toga, Rasa će biti dostupna putem pretplate.
Taj model se napaja kompresovanim vodonikom, koji u kombinaciji sa kiseonikom iz vazduha proizvodi struju u gorivnim ćelijama automobila. Jedino što se tom prilikom oslobađa jeste vodena para.
Osim što su ekološka, ovakva vozila imaju odličnu kilometražu.
“Ako posmatrate vodonik, to nam omogućava ogroman domet u odnosu na baterije. Sa vozilom na vodonične ćelije možete da pređete istu razdaljinu kao i sa kolima na benzin, dakle oko 600, 700 kilometara”, ističe dr Kristof Mazur, hemijski inženjer Kraljevskog koledža u Londonu.
Sa kilogram i po vodonika, Rasa će moći da pređe oko 480 kilometara, maksimalnom brzinom od nešto manje od 100 kilometara na sat.
Ipak, za vozila na vodonične ćelije i dalje postoji jedna velika prepreka.
“Kao i sa svim ovim stvarima, problem je nedostatak infrastrukture. Vlada se obavezala da će sagraditi 12 novih stanica za punjenje, ali kad izračunate koliko ima benzinskih pumpi u Velikoj Britaniji, dakle hiljade, to je i dalje samo delić onoga što nam je potrebno”, navodi Deren Mos, urednik magazina "Autocar".
Broj stanica za punjenje vozila na baterije raste, te se i proizvođači kola na vodonične gorivne ćelije nadaju da ista sudbina čeka i pumpe za njihova vozila.