Ustavna žalba opozicije protiv Brnabić zbog ignorisanja zahteva za glasanje o nepoverenju vladi

Zajednička konferencija za medije predstavnika devet opozicionih poslaničkih grupa i najava ustavne žalbe protiv Ane Brnabić (foto: FoNet)

Devet opozicionih poslaničkih grupa podnelo je ustavnu žalbu protiv predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić zato što na dnevni red zasedanja parlamenta koje je održano 25. novembra nije stavila predlog da se glasa o nepoverenju vladi zbog teške nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu u kojoj je poginulo 15 ljudi.

Ne propustite: Skupština Srbije usvojila budžet za 2025. godinu, opozicija najavila krivičnu prijavu protiv Ane Brnabić

Kako je na konferenciji za novinare u holu Narodne skupštine istakla poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić prošlo je punih 30 dana od dana kada je „osoba koja se predstavlja kao predsednica Narodne skupštine proglasila pobedom gaženje Ustava, zakona i Poslovnika ovog najvišeg zakonodavnog doma“:

Koristimo sve institucionalne mehanizme, sve pravne alate, sve što nam stoji na raspolaganju da ne dozvolimo da se zataška, da ne dozvolimo onima koji žele da se ponašaju kao da se ništa nije dogodilo, kao da ljudski život ne vredi ništa, a naročito kada su oni krivi i odgovorni, da ne dozvolimo da sve ovo prođe tek tako“, rekla je Tepić.

Ona je objasnila da je opozicija sasvim uredno podnela zahtev za glasanje o nepoverenju vladi i da je Brnabić bila dužna da ga stavi na dnevni red sednice.

Ne propustite: Deo opozicije u Srbiji podneo zahtev za razrešenje Ane Brnabić, ona odbacila optužbe

Po njenim rečima zbog korupcije Brnabić i „njene kamarile“ ubijeno je 15 ljudi ispod 300 tona betona, a ona se pravi kao da se ništa nije dogodilo, kao da ne čuje sve apele i molbe građana, studenata i roditelja, građana, svih univerziteta u Srbiji.

Kako je objasnio profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Tanasije Marinković, Brnabić je odbila da stavi na dnevni red sednice zahtev opozicije da se glasa o nepoverenju Vladi koji je, po njegovoj oceni bio "punovažan i blagovremeno dostavljen akt“ čime je direktno povređen i Ustav Srbije.

Marinković je istakao da je Brnabić time učinila da 25. novembar, kada je počela sednica, i 27. novembar, kada su usvojeni budžet i druge tačke dnevnog reda, postanu "najniže tačke u istoriji" parlamentarizma u Srbiji":

Ne propustite: Skupština Vojvodine usvojila budžet bez rasprave, protestovali studenti i opozicija

Ustav Republike Srbije, član 130 jasno predviđa pravo najmanje 60 narodnih poslanika da predlože raspravu i glasanje o nepoverenju vladi. Sama formulacija te zakonske odredbe ne ostavlja nikakvu mogućnost, nikakvu diskreciju za onog ko tu normu treba da primeni, a to je pre svega i na prvom mesti predsednica Narodne skupštine koja to treba da uvrsti u dnevni red, a potom i Narodna skupština da takav dnevni red i usvoji“, izjavio je Marinković na konferenciji za medije i naglasio da je predsednica parlamenta odbila da to učini bez ikakvog valjanog razloga, čime je povredila parlamentarni sistem Srbije.

Time je Brnabić, nastavio je Marinkovič, direkto povredila dva ključna prava poslanika, što je i predmet ustavne žalbe koju je Ustavnom sudu podneo 81 poslanik – jedno je da predstavljaju građane da obavljaju svoje pasivno biračko pravo na nesmetan način, rekao je on.

Ne propustite: Beogradski centar za ljudska prava: "Stanje u Srbiji je poražavajuće"

Istovremeno, Brnabić je odbijanjem da primeni tu bezuslovnu normu i stavi na dnevni red zahtev poslanika opozicije ometala obavljanje poslaničke funkcije i otuđila vlast od građana, rekao je Marinković i dodao da je ona na taj način povredila i "političku slobodu poslanika da govore i raspravljaju o odgovornosti Vlade".

Poslanica Zeleno-levog fronta (ZLF) Jelena Jerinić pozvala je sve koji su na važnim javnim funkcijama da se konačno izjasne da li će stati na stranu pravne države:

To nije samo zato što mi verujemo u pravnu državu, nego zato što želimo da pozovemo sve one koji se nalaze na važnim javnim funkcijama, a to su između ostalog i sudije Ustavnog suda, kao i nosioci funkcija u svim drugim nezavisnim državnim organima, da se konačno izjasne – da li će i oni stati na pravne države i obavljati svoju funkciju kako dolikuje, ili će nastaviti da saučestvuju aktivnostima kriminalne hobotnice Srpske narodne stranke“, izjavila je Jerinić.