Australijski naučnici počeli testiranje vakcine protiv koronavirusa na ljudima

Potencijalnu vakcinu NVX-CoV2373 razvija američka biotehnnička kompanija Novavaks; ilustrativna fotografija (Foto: Reuters/Athit Perawongmetha)

U Australiji je počelo testiranje moguće vakcine protiv koronavirusa na ljudima. U Melburnu i Brizbejnu u naučnim istraživanjima učestvuje ukupno 131 osoba - starosti između 18 i 59 godina.

Potencijalnu vakcinu NVX-CoV2373 razvija američka biotehnnička kompanija Novavaks (Novavax). Rad na vakcini počela je u januaru, kada je u Kini izbila epidemija Kovida 19. Svrha vakcine je da izazove reakciju imunog sistema čovekovog tela i stimuliše neutralizujuća antitela.

Ukoliko delotvornost vakcine bude potvrđena, istraživači se nadaju da će do u 2020. godini proizvesti sto miliona doza, a do kraja naredne - 1,5 milijardi.

“Vakcine su čudo koje građane štite od ozbiljnih bolesti”, navode istraživači.

Ne propustite: Više od 350 hiljada smrtnih slučajeva u svetu od Kovida 19

Pol Grifin, stručnjak za zarazne bolesti, deo je tima koji razvija australijsku vakcinu. Nada se da će vakcina koja napada virus moći da se koristi u roku od nekoliko meseci.

“Tražimo vrstu i broj antitela. Vršimo laboratorijske eksperimente krvi da bismo našli način da neutralizujemo virus. Zatim kroz te pretrage krvi izvadimo neke stvari kod subjekata i uradimo mnogo laboratorijskih eksperimenata da pokažemo da to neutrališe virus. Farmaceutska kompanija je već počela proces proizvodnje - tako da se pravi veliki broj doza vakcine. Tako da, ukoliko dokažemo da je bezbedna i efikasna, do kraja godine bismo mogli da imamo značajan broj dostupnih vakcina”, rekao je Grifin.

Australijske vlasti ukazuju da je to istraživanje značajan iskorak u globalnoj trci za otkrivanje vakcine protiv koronavirusa. Kod nekih od učesnika istraživanja biće primenjen placebo efekat – dok će drugi primiti pravu vakcinu.

Ne propustite: Istraživanje: Probna vakcina protiv uzročnika Kovida 19 sprečila zapaljenje pluća kod majmuna

Preliminarni rezultati istraživanja očekuju se u julu, a prvim opipljiivim rezultatima stručnjaci - kako kažu - nadaju se do kraja tekuće godine. Plan je da u drugoj probnoj fazi učestvuju hiljade dobrovoljaca iz nekoliko zemalja. I dalje postoji potreba za volonterima, a naučnici ističu da se u testiranjima ne upotrebljava živi koronavirus.

Kompanija Novavaks je od organizacije pod nazivom Koalicija za inovativni odgovor na pandemiju dobila 388 miliona dolara za istraživanje vakcine protiv koronavirusa.

Trenutno se u svetu razvija više od 100 potencijalnih vakcina protiv Kovida 19. Desetak istraživačkih grupa stiglo je do faze testiranja na ljudima.