U Srbiji je, prema poslednjem zvaničnom preseku, registrovano još 1.056 novozaraženih koronavirusom na 11.920 testiranih uzoraka. Umrlo je 20 osoba. U bolnici je trenutno 3.869 pacijenata, a na respiratorima je 135 osoba.
U Srbiji su u petak otvoreni kafići i restorani u zatvorenom prostoru, pa sve delatnosti sada rade relativno normalno, uz obavezu da poštuju protivpandemijske mere. Član Kriznog štaba Branislav Tiodorović je najavio da bi sledeće nedelje "moglo da se razgovara o tome da se dozvoli prisustvo publike sportskim takmičenjima, u ograničenom broju", prenosi RTS.
U toku je vakcinacija širom zemlje, a prema dostupnim podacima dato je ukupno 3.757.088 vakcina, dok je revakcinisano 1.640.502 ljudi.
U Beogradu se građani mogu vakcinisati i u tržnom centru Ušće, a od danas je postavljen i punkt za vakcinaciju na Adi Ciganliji, prenosi Fonet.
Kako je rekao zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, u glavnom gradu je promenjena strategija vakcinacije.
Your browser doesn’t support HTML5
"Odlazimo tamo gde ljudi žive, rade, gde dolaze. Ada je takvo mesto, zato smo otvorili punkt u TC Ušće, a zato smo počeli i sa autobusom da obilazimo Beograd", rekao je Vesić i najavio da će vakcinacija biti omogućena i u Rakovici i Barajevu.
Vesić je istakao da se, zaključno sa jučerašnjim danom, u Beogradu vakcinisalo skoro 620.000 ljudi, a revakcinisalo skoro 500.000.
Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva izjavio je da je prijavljeno 890 neželjenih reakcija na vakcine protiv koronavirusa, na više od 3,75 miliona datih doza, prenosi Fonet.
On je ocenio da je to izutetno retko pojavljivanje negativnih reakcija i istakao da je samo pet puta evidentirano nešto što je smatrano ozbiljnim slučajem, ali i to je prošlo bez trajnih posledica.
Zelić je istakao da je broj neželjenih efekata pokazatelj bezbednosti vakcina.