Agresivni talas sajbernapada pogodio je kompanije i javne institucije širom sveta. Napadači su koristili takozvani “rensomver” i izazvali haos u desetinama zemalja tako što su zaustavili rad brojnih službi.
„Rensomver“ je tip softvera, kojim se ubacuje virus u sistem i onemogućava pristup svim fajlovima, a onda od žrtve zahteva isplata u gotovini, u zamenu za „oslobađanje“ svih podataka u računaru. Od juče je zabeleženo više od 45 hiljada takvih napada u 74 zemlje.
„Napali su organizacije kojie imaju ključnu ulogu, koje suštinski ne mogu dugo da izdrže bez svojih podataka. Na primer, najveći deo sistema zdravstvene zaštite u Velikoj Britaniji bio je oboren, zbog toga što je većina bolnica Nacionalne zdravstvene službe potpuno izbubila pristup. Morali su da prestanu da primaju pacijente“, kaže Varun Badvar, izvršni direktor kompanije "Redlok".
Napadi su počeli u petak, a „rensomver“ koji je izazvao haos u Britaniji, predstavlja softver koji se sam umnožava i širti iz kompjutera u kompjuter , kako pronalazi sisteme koji nisu zaštićeni od upada.
"Organizacije i krajnji korisnici moraju da obrate pažnju i pobrinu se da im sistemi budu 'apdejtovani'. Kada dobijete obaveštenje da treba da instalirate poslednji 'apdejt', morate to odmah da uradite. A firme velike kao Telefonika, koja se našla na udaru, takođe moraju da imaju odgovarajuće načine da prate svoje korisnike, njihovu aktivnost, ali i da obrazuju zaposlene, kakve linkove da izbegavaju, moraju da budu proaktivni", dodaje Badvar.
Kako izgleda u napadima je korišćen ukradeni softver zasnovan na Majkrosoftovom operativnom sistemu „Vindouz“, koji je razvila američka Nacionalna bezbednosna agencija u cilju prikupljanja obaveštajnih podataka, a koji je se kasnije pojavio na internetu.
Slični incidenti prijavljeni su i u SAD, Kini , Rusiji, Portugalu, Italiji i drugim zemljama.