Zagovornici reforme policije u Americi dugo su tvrdili da će kamere na uniformama policajaca pomoći da se smanji prekomerna upotreba sile i da se izgradi javno poverenje.
Međutim, teško je pregledati milione sati snimaka koje naprave takozvane “bodi kem” kamere. Ipak, veštačka inteligencija može da pomogne.
Kamere koje su nosili policajci u Memfisu snimile su kako je zaustavljanje zbog saobraćajnog prekršaja postalo smrtonosno. Pet policajaca suočava se sa optužbama u vezi sa smrću Tajrija Nikolsa.
Pregled snimaka sa policijskih kamera će sigurno biti deo krivičnog postupka.
Snimci sa kamera se retko proveravaju, kaže Entoni Tasone, direktor kompanije Trulio za upotrebu veštačke inteligencije.
“Za mene, gledajući video i razgovarajući sa kolegama i prijateljima iz policije, to nije prvi put da su ti policajci koristili takav jezik ili bili u takvoj situaciji", kaže Tasone.
Your browser doesn’t support HTML5
On naglašava da će softver veštačke inteligencije za policijske kamere pomoći šefovima policija da intervenišu na vreme, kao što šefovi u drugim organizacijama prate interakciju svojih zaposlenih. Kao kad neko pozove banku.
“Ideja o transkripciji i analizi zaposlenih radi unapređivanja usluga korisnicima postoji već duže vreme", kaže on.
Truliov sistem veštačke inteligencije daje visoke ocene kada policija koristi učtive izraze kao što su “gospođo”,“hvala” i kada objašnjava šta rade. Trulio upozorava kada policajac koristi uvrede, pretnje ili psovke.
U Koloradu, šef policije u Aurori, Art Asevedo je nedavno počeo jednogodišnju probu Trulia. Cilj je da se pohvali dobra policija, dok se ispravlja potencijalno negativno ponašanje.
Ne propustite: Policija u Njujorku dronovima nadzire žurke i roštilje za Dan rada
“Tražićemo te loše navike i dobre navike i predstavićemo ih našim policajcima tako da mogu da uče na njima, da budu bolji", kaže Asevedo.
Američka unija za građanske slobode upozorava da vlade treba da zaštite prava grupa koje bi mogle da budu pogođene analizom snimaka sa kamera na telu policajaca uz pomoć veštačke inteligencije.
Anaja Robinson, predstavnik Unije, kaže da “moramo tačno da znamo kako ih koriste, tačno kako su regulisane i tačno šta im nije dozvoljeno da rade sa njima."
Takva analiza bi trebalo da bude urađena, dodaje on, pre nego što policija šire prihvati tehnologiju veštačke inteligencije.