Ministarstvo: Vojska Srbije pomaže deci u Centralnoafričkoj Republici

Pripadnici Vojske Srbije u misiji Ujedinjenih nacija u Centralnoafričkoj Republici (MINUSCA) organizovali su tokom humanitarne akcije u Centru za majke i decu u prestonici Bangiju, na fotografiji Ministarstva odbrane Srbije, objavljenoj 17. februara 2022.

Pripadnici kontingenta Vojske Srbije u mirovnoj misiji Ujedinjenih nacija u Centralnoafričkoj Republici (MINUSCA) organizovali su, povodom Dana državnosti Srbije, 15. februara, humanitarnu akciju u Centru za majke i decu u prestonici Bangiju.

Donaciju u vidu osnovnih potrepština za ovu ustanovu i decu prikupili su oficiri i pripadnici vojne bolnice nivoa 2+ i tako nastavili praksu koju su započeli pripadnici Vojske Srbije u sastavu prethodnog kontingenta kada su u februaru prošle godine sproveli sličnu humanitarnu akciju, kaže se u saopštenju Ministarstva odbrane Srbije.

MINUSCA, Mirovna operacija UN u Centralnoafričkoj Republici uspostavljena je rezolucijom Saveta bezbednosti od 10. aprila 2014. Misija ima mandat da štiti civile i podržava procese tranzicije u Centralnoafričkoj Republici, kaže se na sajtu UN.

Pripadnici Vojske Srbije u misiji Ujedinjenih nacija u Centralnoafričkoj Republici (MINUSCA) organizovali su tokom humanitarne akcije u Centru za majke i decu u prestonici Bangiju, na fotografiji Ministarstva odbrane Srbije, objavljenoj 17. februara 2022.

"Zabrinut za bezbednosnu, humanitarnu, krizu ljudskih prava i političku krizu u Centralnoafričkoj Republici i njene regionalne implikacije, Savet bezbednosti je 10. aprila 2014. ovlastio raspoređivanje višedimenzionalne mirovne operacije Ujedinjenih nacija – MINUSCA – sa zaštitom civila kao najvećim prioritetom . Njegovi drugi početni zadaci uključivali su podršku procesu tranzicije; omogućavanje humanitarne pomoći; unapređenje i zaštita ljudskih prava; podrška pravdi i vladavini prava; i procesi razoružanja, demobilizacije, reintegracije i repatrijacije", navodi se na sajtu svetske organizacije.

MINUSCA čini preko 15.000 aktivnih pripadnika, u okviru dozvoljenih više od 17.000.

Vojska Srbije je uputila je svoj prvi kontingent u ovu misiju iste godine, 2014, sa medicinskim i nemedicinskim osobljem za vojnu bolnicu nivoa 2 u prestonici, Bangiju.

Pripadnici kontingenta Vojske Srbije u misiji Ujedinjenih nacija u Centralnoafričkoj Republici (MINUSCA) organizovali su, povodom Dana državnosti Srbije, humanitarnu akciju u Centru za majke i decu u prestonici Bangiju, na fotografiji Ministarstva odbrane Srbije, objavljenoj 17. februara 2022.

Od januara 2020. srpska vojna bolnica prelazi na nivo 2+ i postaje potpuno autonomna i samoodrživa, što znači da od tada svu opremu i osoblje obezbeđuje Republika Srbija, dodaje se u saopštenju srpskog ministarstva odbrane.

Podsetimo, učešće Srbije u mirovnim misijama UN često je predmet pohvala predstavnika međunarodne zajednice, kao i zvaničnika odbrane Sjedinjenih Država i zapadnih zemalja.

Ne propustite: Predstavnica Alijanse: Partnerstvo sa NATO donosi stvarne koristi Srbiji

Pripadnici VS za učešće u tim misijama često se obučavaju u saradnji sa vojskama zemalja članica NATO, uključujući i putovanja pripadnika Vojske Srbije u zemlje članice NATO.

Srbija od 2011. koristi NATO-ov mehanizam Koncept operativnih sposobnosti - osmišljen je da unapredi sposobnosti snaga partnera Alijanse da operišu zajedno - kako bi omogućila svojim jedinicama da usvoje vojne standarde NATO i tako učestvuju u mirovnim misijama UN i EU.

Ne propustite: NATO: Gotovost Vojske Srbije - odlična