Srbija će poštovati preporuke Brisela, ali neće uvoditi sankcije Rusiji, poručio je danas premijer Aleksandar Vučić, posle preporuka Brisela da ne daje podsticaje za izvoz u Rusiju. Istovemeno, šef diplomatije Ivica Dačić istakao tokom posete Berlinu da je Srbija talac situacije u Ukrajini.
Posle zahteva Brisela Vladi Srbije da se uzdrži od upotrebe novih mera, kojima bi se pospešio izvoz u Rusiju, premijer Aleksandar Vučić je danas poručio da će se Srbija ponašati u skladu sa preporukama koje je dobile od Evropske unije, ali i da neće uvoditi nikakve sankcije Rusiji.
Na današnjoj konferenciji za novinare održanoj povodom dokumenta iz EU Vučić je istakao da se preporuke Brisela shvataju veoma odgovorno i ozbiljno i dodao da će Vlada Srbije poštovati tuđe interese, ali da neće brinuti njihove, već brige građana Srbije:
"Srbija nije i neće uvoditi sankcije Ruskoj Federaciji. To je politika Vlade Srbije, to je politika koju sam i lično, kao kandidat predsednika Vlade predstavljao u izbornoj kampanji".
U zahtevu EU se inače ukazuje se da bi davanje novih izvoznih subvencija bilo smatrano za “nefer i neprijateljsko ponašanje i drugačije od ponašanja EU, usmerenog na stabilizaciju prilika u Ukrajini".
Vučić je tim povodom rekao da groteskno zvuče primedbe Srbiji o povećanju izvoza hrane u Rusiju, jer, kako je rekao, ona ne može da proizvede ni za svoje potrebe i uvozi više od 50 odsto poljoprivrednih proizvoda. Istovremeno, premijer je na srpske privrednike apelovao da povedu računa i da razmišljaju o tome kako da povećaju proizvodnju u poljoprivredi, posebno stočarstvu:
"Ali nemojte da se igrate da mislite da možete nešto da prepakujete i da reeksportujete, da možete da varate i Ruse, i EU, i Srbiju. To neka niko ne misli da će moći da radi. Dakle, mi svoju proizvodnju da zaustavljamo nećemo, mi svoj izvoz da zaustavljamo nećemo. Ali, da li ćemo da uvodimo nove subvencije – nema potrebe, nećemo to da radimo. Evo, poštovaćemo zahtev EU".
Istovremeno, šef srpske diplomatije Ivica Dačić je danas u Berlinu poručio da Beograd poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, ali da nije u poziciji da uvodi sankcije Rusiji. Prema njegovim rečima, Srbija je talac situacije između Rusije i Ukrajine što se tiče energetske bezbednosti, jer tri četvrtine spoljnotrgovinske razmene sa Rusijom čini uvoz nafte i gasa, istakao je Dačić posle razgovora sa šefom nemačke diplomatije Frank-Valterom Štajnmajerom:
"Šta je alternativa Južnom toku? MI nemamo alternativu. Jedini dovod gasa u Srbiju je preko Ukrajine. Mi smo taoci situacije između Ukrajine i Rusije kad je reč o energetskoj bezbednosti. Zato su nama potrebni alternativni pravci. Mi smo Vlada Srbije i moramo da obezbedimo život građanima Srbije".
Govoreći o kosovskom problemu Dačić je rekao da je za implementaciju sporazuma o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova važno da što pre dođe do formiranja vlade u Prištini. Radi se o jednom od pitanja koja će omogućiti dinamiku evropskih integracija za Srbiju i dozvoliti da Srbija u narednoj deceniji možda razmišlja o punopravnom članstvu u EU, izjavio je Dačić tokom posete Nemačkoj.