Zakon o zaštiti novinara nije prošao u američkom Senatu

Senator Tom Koton

Zakon o štampi koji bi novinarima dao veću federalnu zaštitu nije prošao u Senatu jer što ga je blokirao senator Tom Koton. Zakon (skraćeno PRESS) bi štitio novinare od toga da ih vlada prisiljava da otkriju informacije kao što su identiteti izvora. PRESS bi takođe ograničio uzimanje podataka novinara bez njihovog znanja.

Skoro svaka američka država i Distrikt Kolumbija imaju ili zakon o zaštiti ili sud priznaje pravo na zaštitu izvora, ali nema federalnog zakona.

Predstavnički dom pod kontrolom republikanaca jednoglasno je usvojio zakon u januaru. Ali pokušaj da se predlog zakona jednoglasno usvoji u Senatu propao je nakon što ga je Koton blokirao. Svaki senator ima moć da zaustavi predlog zakona koji mora da prođe jednoglasno.

Koton, republikanac, rekao je da blokira predlog zakona zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbednost.

„Usvajanje ovog zakona pretvorilo bi Senat Sjedinjenih Američkih Država u aktivnog saučesnika zagovornika duboke države, izdajnika i kriminalaca, zajedno sa novinarima koji mrze Ameriku i gladni su slave, koji im pomažu“, rekao je Koton.

„Suprotno onome što medijski radnici misle, novinarska akrediracija vas ne čini boljim od ostatka Amerike“, dodao je.

Zakon o zaštiti novinara pravi izuzetke za terorizam i druge vanredne situacije.

Demokratski senator Ron Vajden izneo je neslaganje nakon Kotonovog govora.

"Razumem da danas nemamo jednoglasnu saglasnost. Mislim da je to žalosno. Mislim da bi Amerika bila jača i slobodnija da danas donosimo ovaj zakon. Ali vratićemo se", rekao je Vajden.

„Ovo je jako važno. Sloboda govora je ključna za ono što našu zemlju čini tako posebnom“, dodao je Vajden.

Grupe za slobodu medija razočarane su što zakon nije prošao.

„Ovo je zdravorazumski zakon sa širokom dvostranačkom podrškom. Vreme je da pređemo cilj“, rekao je za Glas Amerike Gejb Rotman, direktor u Komitetu novinara za slobodu medija.

Nakon što je novoizabrani predsednik Donald Tramp pobedio na izborima za Belu kuću u novembru, nekoliko grupa za slobodu medija reklo je da čine poslednje napore da zakon prođe u Kongresu, kako bi ga potpisao predsednik Džo Bajden pre nego što napusti funkciju.

Tramp je ranije pretio zatvorom novinarima ako ne otkriju izvore u pričama za koje veruje da imaju posledice po nacionalnu bezbednost. Pozvao je republikance prošlog meseca da "ubiju ovaj zakon" u objavi na Truth Social.

Jedini način na koji bi sada Zakon o PRESS mogao da prođe Senat jeste da ga priloži uz račun o potrošnji na kraju godine ili da ga iznese kao odvojeni zakon na glasanje, prema Fondaciji za slobodu štampe ili FPF.

"Potrebno nam je više od govora o važnosti Zakona o PRESS. Potrebna nam je akcija. Demokrate u Senatu su imale čitavu godinu da donesu ovaj zakon, a sada vreme ističe," rekao je u saopštenju direktor za aktivizam FPF Set Stern.

Vest o zakonu dolazi istog dana kada je izveštaj Sekretarijata za pravosuđe otkrio da su federalni tužioci ignorisali pravila kada su zaplenili telefonske snimke novinara u okviru istrage o curenju podataka u medijima tokom Trampove administracije.