Program u SAD podučava bivše zatvorenike da budu automehaničari

  • Džuli Tabo

Neprofitna organizacija "Vozila za promene" nada se da će pomoći ljudima čiji su automobili uništeni tokom nereda u Baltimoru u Merilendu. Džanej Komegis, majka dvoje dece iz Baltimora, kupila je Tojotu Kamri u decembru 2002.

Neprofitna organizacija "Vozila za promene" u saveznoj državi Merilend daje trenutnim i bivšim zatvorenicima šansu za bolji život, obučavajući ih da postanu automehaničari.

Aleksis Ostin je automehaničarka koja radi u auto servisu za luksuzna vozila u Rendalstaunu u saveznoj državi Merilend.

“Kada kažem ljudima da sam mehaničarka, oni su zapanjeni... kao da nikada nisu videli ženu da ulazi u auto kao ja", kaže Aleksis.

Biti u industriji u kojoj dominiraju muškarci je nešto što ona nikada nije zamišljala, posebno kao bivša zatvorenica koja je izašla iz zatvora u maju 2022. godine:

"Bukvalno sam se vratila kući posle pet godina u zatvoru, bez ičega."

Your browser doesn’t support HTML5

"Vozila za promene" podučavaju bivše zatvorenike da budu automehaničari

Njena budućnost sada izgleda svetlije, zahvaljujući Vozilima za promene, neprofitnoj organizaciji koja postoji 24 godine, popravlja donirane automobile i daje ih porodicama sa niskim prihodima, po niskim cenama. Takođe ima program koji sadašnjim i bivšim zatvorenicima nudi praksu da postanu automehaničari. Polaznici rade na poklonjenim automobilima kao deo plaćenog staža.

Martin Švarc, predsednik organizacije "Vozila za promene" objašnjava da polaznici provode četiri meseca kod njih.

"Obučavaju se, polažu stručne ispite, a kad završe obuku, možemo da ih pošaljemo kod naših partnera za zapošljavanje, širom regiona", kaže Švarc.

Program takođe nudi obuku koristeći virtualnu realnost, ili VR tehnologiju.

Učesnik programa Čaki Flit ističe da najpre mora da se pripremi da bi se približio tehnologiji, što je i osnovna ideja programa. Džef Kroford, potpredsednik "Vozila za promene" za virtualnu realnost, naglašava da ta tehnologija omogućava polaznicima da se fokusiraju.

"Poput video igrica, mislim da je to sjajan način da se nauči, posebno kada si na početnom nivou", kaže on.

Moris Nil je polaznik koji je o programu saznao dok je bio u zatvoru. On kaže da je to trening i priprema da se postane deo radne snage.

Više od 250 ljudi je prošlo kroz program obuke, a 95 odsto je našlo posao, navela je ta neprofitna organizacija.

Džejms Makia je predsednik Ekskluzivnih automobila, prodavnice koja je dala posao Aleksis.

“Trenutno postoji veliki manjak automehaničara pa kada imate ljude kao što je Aleksis koji su veoma strastveni u vezi sa tim, ona je to odradila izuzetno dobro", kaže Makia.

Za neke polaznike, radi se o tome da dobiju drugu šansu.

“Bez ovog programa, verovatno bih se vratio u zatvor. Nema više zatvora za mene, zahvaljujući ovim momcima", kaže Čaki Flit, dok Aleksis Ostin navodi da vidi sebe kako raste i otvara svoju radnju za žene mehaničare:

"Da im pokažem da možemo da budemo nezavisne.”

Do tada, ona uživa u rezultatima svog rada i ličnom uspehu.