Hakovanje američkih telekomunikacijskih sistema povezano sa Kinom, za koje se u početku činilo da se fokusira na američke predsjedničke kampanje, imalo je mnogo šire posljedice, navode istražitelji, te je vjerovatno dio velikog napora Pekinga da špijunira Sjedinjene Države.
Federalni istražni biro (FBI) i američka Agencija za sajber bezbjednost i bezbjednost infrastrukture (CISA) upozoravaju da je hakovanje, koje je prvi put otkriveno krajem prošlog mjeseca, "otkrilo široku i značajnu kampanju sajber špijunaže".
Dvije agencije su saopštile da je njihova istraga potvrdila da su hakeri povezani sa Kinom, ugrozili mreže više američkih telekomunikacijskih kompanija, potencijalno dobivši pristup ogromnoj količini informacija.
Konkretno, navedeno je da bi hakeri mogli pristupiti evidenciji poziva korisnika i infiltrirati se u privatne komunikacije određenih vladinih zvaničnika i političara.
Osim toga, čini se da su hakeri uspjeli kopirati informacije koje su američke službe za sprovođenje zakona tražile preko sudskih naloga.
"Očekujemo da će naše razumijevanje ovih aktivnosti rasti kako se istraga nastavlja", naveli su FBI i CISA.
„Podstičemo svaku organizaciju koja vjeruje da bi mogla biti žrtva da kontaktira svoj lokalni ured FBI ili CISA“, dodali su.
Your browser doesn’t support HTML5
Dvije agencije su krajem oktobra prvi put objavile da istražuju neovlašten pristup američkim telekomunikacionim sistemima, manje od dvije sedmice prije nego što su američki birači glasali na nacionalnim izborima.
Njujork tajms je izvijestio da se smatra da su kineski hakeri provalili u telekomunikacijske mreže kako bi ciljali na kampanju novoizabranog predsjednika Donalda Trampa - uključujući telefone koje koriste Tramp i novoizabrani potpredsjednik Džej Di Vens.
Trampova kampanja je potvrdila hakovanje u izjavi za Glas Amerike. Odvojeno, osoba upoznata sa istragom rekla je za Glas Amerike da su na meti bili i ljudi povezani sa kampanjom potpredsjednice Kamale Haris.
Kineska ambasada u Vašingtonu je u to vrijeme odbacila optužbe za hakovanje SAD kao dezinformacije, nazvavši SAD "izvorom i najvećim počiniocem sajber napada".
Portparol ambasade Liu Pengju u četvrtak je odbacio najnovije američke izjave kao dezinformacije.
"Kina se čvrsto protivi klevetama SAD protiv Kine bez ikakve činjenične osnove", naveo je on u imejlu.
“Nadamo se da će relevantne strane zauzeti profesionalan i odgovoran stav kada karakteriziraju sajber incidente, zasnivajući svoje zaključke na dovoljno dokaza, a ne na neosnovanim spekulacijama i optužbama.”
Američke obavještajne agencije su mjesecima upozoravale da strani protivnici koriste kombinaciju sajber napada i operacija širenja svog uticaja kako bi se miješali u američke predsjedničke izbore 5. novembra.
Osim toga, izvještaji koje su objavile privatne firme za sajber bezbjednost ukazuju na značajan porast aktivnosti aktera povezanih sa Rusijom, Kinom i Iranom.
Ne propustite: SAD se spremaju za veliki sajber napad KineSve tri zemlje su u više navrata negirale optužbe za miješanje u američke izbore.
CISA i FBI, kao i druge američke agencije, već dugo upozoravaju da su hakeri povezani sa Kinom ušli u američke kompjuterske sisteme i mreže, u nekim slučajevima skrivajući se godinama.
Grupa povezana s Kinom, poznata kao Volt Tajfun, "pozicionirala se za pokretanje destruktivnih sajber napada koji bi ugrozili fizičku bezbjednost Amerikanaca", navedeno je u upozorenju u februaru.
"Ono što smo do sada otkrili vjerovatno je vrh ledenog brijega", navela je tada direktorica CISA Džen Isterli.