Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova sproveli su u nedelju ujutro na području mesta Srpski Krstur u opštini Novi Kneževac na severu Banata na krajnjem severu zemlje, akciju pod nazivom "Plaža", usmerenu ka otkrivanju iregularnih migranata i identifikaciji lica među njima za koje se sumnja da se bave krijumčarenjem ljudi, krađama, iznudama nad iregularnim migrantima i drugim krivičnim delima, saopštio je MUP Srbije.
Načelnik Policijske uprave Kikinda Dušan Glišin rekao je da su među iregularnim migrantima pronađena bezbednosno interesantna lica kao i predmeti i da će se sa njima u skladu sa zakonom dalje postupati, piše u saopštenju MUP-a.
Zatečeni migranti u ilegalnom kampu na obali Tise biće dislocirani iz mesta Srpski Krstur u Prihvatni centar Preševo, dok će rad sa bezbednosno interesantnim licima preuzeti pripadnici Policijske uprave Kikinda i Služba za borbu protiv terorizma, kaže se u saopštenju.
Ministar: Krijumčarska banda vršila različita krivična dela
Ministar unutrašnjih poslova Republike Srbije Aleksandar Vulin, koji je uz direktora Policije Vladimira Rebića i komesara za izbeglice Vladimirom Cucićem prisustvovao akciji, istakao je da nikada neće dozvoliti nikakvo formiranje "ilegalnih kampova i bandi", navodi se.
"Ova krijumčarska banda vršila je različita krivična dela i bila je razlog da se naši građani u ovom delu Srbije osete nebezbednim", rekao je Vulin.
"Migrantska kriza nije nešto što je izazvala Srbija, Srbija je neće ni rešiti, ali na našoj teritoriji migranti će morati da se ponašaju u skladu sa zakonom i zakon važi za sve. Kao što važi za naše građane, važi i za migrante. Nećemo dozvoliti da migranti vrše krivična dela prema našim građanima, ali nećemo ni dozvoliti ni da se iživljavaju i vrše krivična dela prema pripadnicima migrantske populacije. Zakon važi za sve", poručio je Vulin.
Podsetimo, u novoobjavljenom izveštaju Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala – međunarodne mreže angažovane u borbi protiv sticanja nezakonite ekonomske dobiti i kriminala, zaključeno je da je tržište krijumčarenja migranata na Zapadnom Balkanu vredno najmanje 50 miliona evra na godišnjem nivou.
“Uprkos tome što je ta suma znatno niža od novčanih iznosa stečenih u jeku humanitarne krize tokom 2015, pokazatelj je da i dalje postoji veliko tržište za šverc migranata u regionu, bez obzira na pokušaje da se zatvori ‘Balkanska ruta’, precizirano je u izveštaju Globalne inicijative.
To je, kako ukazuje ta nevladina organizacija, utvrđeno analizom kretanja ljudi, droge i novca u izveštaju „Aktuelne cene: Analiza tokova ljudi, droge i novca na Zapadnom Balkanu”.
Sa druge strane, zaštitnici ljudskih prava, analitičari medija i drugi stručnjaci upozoravaju da su migranti laka medija koji šire mržnju i ksenofobiju, koja se često ne završava samo na rečima, već i fizičkim nasiljem protiv njih na ulicama: