Sve veći broj kandidata za republikansku nominaciju za predsedničkog kandidata, može da otvori put da pobedu u stranci odnese Donald Tramp, a stvori prepreke za njegovog glavnog rivala Rona Desantisa, smatraju članovi stranke i stratezi.
Republikanci koji se plaše da je Tramp previše čovek podela da bi pobedio demokratskog kandidata, predsednika Džoa Bajdena 2024, takođe se brinu da bi ako previše kandidata uđe u partijsku trku, mogli da previše podele glasove protiv Trampa. To bi omogućilo Trampu da dobije nominaciju, slično kao i 2016. godine.
Bivši potpredsednik Majk Pens, bivši guverner Nju Džersija Kris Kristi, guverner Severne Dakote Dag Burgum ulaze u trku, čime broj onih koji se pridružuju trci protiv Trampa postaje dvocfren. Politički analitičari procenjuju da Tramp može da računa na tvrdu bazu pristalica, koja čini najmanje trećinu republikanskih birača, kako bi osigurao nominaciju stanke.
Desantis se baš trudio da se dodvori ovim glasačima, ali očekuje se da tek nekolicina okrene leđa Trampu. Desantis ima šansu da postane republikanski kandidat za nominaciju, navode politički analitičari, ako uspe da pridobije veliki deo skoro 70 procenata glasača koji su neopredeljeni. Ipak mora da se trka sa ostalim republikanskim kandidatima da osvoji te glasove. Istina je da su mnogi kandidati jedva vidljivi u anketama, ali i dalje mogu da naude Desantisovim namerama da izgradi koaliciju potrebnu da pobedi Trampa.
"Vrlo sam zabrinut što izgleda kao da pravimo iste greške iz 2016. godine", kaže Leri Hogan, poznati bivši republikanski guverner Merilenda i oštar kritičar Trampa. Hogan je vrlo ozbiljno razmatrao da ide protiv Trampa, ali je početkom godine rešio da ne ulazi u trku, jer se plašio da će veliki broj kandidata samo pomoći bivšem predsedniku da ponovi pobedu iz 2016. godine, kada je pobedio 17 rivala.
Kris Kristi ušao u predsedničku trku
Bivši guverner Nju Džersija Kris Kristi predao je u utorak dokumenta za kandidaturu za predsedničku nominaciju Republikanske stranke, nakon što je sebe predstavio kao jedinog kandidata spremnog da se direktno suprotstavi bivšem predsedniku Donaldu Trampu.
Kristi, koji se takođe kandidovao za predsednika 2016. godine, kampanju je formalno pokrenuti nakon predaje dokumenata, na skupu u Nju Hempširu.
Nakon što je pre sedam godina izgubio u trci za republikansku predsedničku nominaciju, bivši guverner i tužilac bio je bliski Trampov saradnik, pre nego što je počeo da ga oštro kritikuje zbog odbijanja da prizna rezultat predsedničkih izbora 2020. godine.
"Bolje nam je da imamo malo kandidata sa jednim ili dva jaka, nego 10 i više koji traže pažnju javnosti, a podrška im se ogleda u jednocifrenim procentima", rekao je Hogan u intervjuu.
"Jedini kome ovo koristi za sada je Donald Tramp", naveo je Hogan, umerenjak koji želi da njegova stranka napravi otklon od Trampa. "Ovo je primer kako se ludilo ponavlja stalno, sa iščekivanjem da će rezultat biti drugačiji".
Za sada, u suštini postoji takmičenje izmedju dvojice kandidata.
Tramp dominira među potencijalnim glasačima republikancima koji će glasati na primarnim izborima sa podrškom od 49 odsto, a ispod njega je Desantis sa 19. Veliki je raskorak između favorita i ostalih: Pens ima pet procenata podrške, a bivša guvernerka Južne Karoline i ambasadorka u UN Niki Hejli četiri, prema najnovijem istraživanju Rojtersa i Ipsosa u maju.
Ostali se jedva vide u istraživanjima. Kristi ima podršku samo jednog procenta birača, kao i američki senator Tim Skot iz Južne Karoline, dok bivši guverner Arkanzasa Ejsa Hačinson, koji je objavio kandidaturu u aprilu, ima manje od jednog procenta.
Zašto u trku ulaze oni sa malim šansama
Neko neupućen bi se upitao zašto kandidati sa malim šansama ulaze u trku koja već na samom početku ima jasne favorite.
"Mnogi ulaze jer zaista misle da imaju šanse da osvoje nominaciju", naveo je Oskar Brok, član Republikanskog nacionalnog komiteta iz Tenesija.
Neki znaju da neće pobediti, kaže Džon Fehiri, strateg republikanaca, ali misle da mogu da se nadaju poziciji u kabinetu ili se nadaju da će im to biti karta za ulazak u nominaciju za potpredsednika, ili možda jednostavno traže svojih 15 minuta slave, ne bi li o tome pisali knjigu.
Kandidati sa malim šansama takođe su se pojavljivali niotkud pa uspevali da osvoje nominaciju, ističe Fehiri, navodeći demokratu Džimija Kartera 1976. godine i Trampa, koji je imao samo četiri odsto podrške kada je najavio kandidaturu u junu 2015.
Mnogi su ipak odlučili da uđu u trku za 2024. godinu, jer su uvideli slabosti obojice favorita, kaže Fehiri. Tramp se suočava sa potencijalnim optužnicama o zadržavanju poverljivih dokumenata i u vezi sa zahtevom da ospori rezultate izbora 2020, dok se Desantis trudi da obnovi podršku, pošto je loše prošao u anketama.
"Oni kandidati koji traže alternativu vide kako Desantis nastavlja da ulazi iz greške u grešku. I onda pomisle, pa što da ne probam i ja?", navodi Džejson Miler, savetnik Donalda Trampa.
Možda bi sa mogućnošću proširenja liste kandidata, Desantis uskoro mogao da počne da napada Trampa u kampanji, posle serije napada svog nekadašnjeg saveznika tokom proteklih meseci.