Posle svega što se poslednjih dana događa u Izraelu nakon iznenadnog terorističkog napada Hamasa mnoga su pitanja bez odgovora – od onog osnovnog, o tome šta je bio cilj Hamasa i hoće li se rat proširiti po Bliskom istoku, do pitanja o tome kakva je pozicija pre svega Irana i kako će reagovati Sjedinjene Države.
Po mišljenju Natana Albaharija, narodnog poslanika Pokreta slobodnih građana, iako se ovaj napad dogodio na pedesetu godišnjicu Jomkipurskog rata, teško ga je porediti sa tadašnjim napadom Egipta i Sirije na Izrael:
“Ovo naravno je drugačija vrsta napada, i dodatno je zabrinjavajuće zato što ovo nisu nacionalne vojske koje su napale Izrael. Ovo nije vojska Egipta ili Jordana, ovo su terorističke snage Hamasa koje su sa nekoliko stotina, po novim informacijama i hiljadu boraca, preko noći ušle u Izrael sa jednim ciljem – a to je teror i napad na nevine civilne žrtve. Nešto ovako nije zabeleženo u istoriji Bliskog istoka od kad Izrael postoji”, kaže Albahari u razgovoru za Glas Amerike.
Na pitanje o ciljevima Hamasa, on kaže da postoji nekoliko mogućnosti i na prvom mestu ističe da ovim napadom i uzimanjem stotina talaca Hamas pokušava stvori uslove za pregovore o puštanju hiljada svojih zarobljenika, uglavnom osuđenih terorista.
Druga mogućnost polazi od teze da je Hamasu opala popularnost među palestinskim stanovništvom i da sada koristi taktiku, to jest teoriju moralnog hazarda:
“Vi provocirate jačeg neprijatelja kako bi onda udarac od tog jačeg neprijatelja na vas i na vaše civile bio mnogo snažniji i time onda dobijate podršku drugih jer kažete – evo pogledajte koliko je naših nevinih žrtava i koliko krvi je prosuto”, kaže Albahari i ističe da snimci koji dolaze iz Izraela pokazuju da je upravo Hamas ubijao žene, decu, porodice, odnosno civile koji ne predstavljaju nikakav vojni značaj:
“Prosto u ovom trenutku ne mogu da vidim ko može da stane iza toga i da ne osudi napad Hamasa. Takva vrsta napada zaslužuje najoštriju osudu i apsolutnu podršku prema Izraelu i prema ljudima i nevinim žrtvama koji su doživeli ovaj teror i užas u poslednjih 48 sati”.
Sa druge strane, kako kaže sagovornik Glasa Amerike, s obzirom na to da je vlada Benjanima Netanjahua izrazito desničarska, može se očekivati vrlo jak odgovor Izraela koji će verovatno da znači i veći broj žrtava na drugoj, palestinskoj strani:
“Tu moramo da primetimo razliku između pristupa gde je Hamas ušao bez bilo kakvog upozorenja i počinio masakr, dok sa strane Izraela se vrlo jasno komunicira u poslednjih 24 sata i objavljuje u kojim delovima Gaze je planirana invazija i nastavak vojne operacije da bi civili mogli da pokušaju da se evakuišu i nekako zaštite. Drugo, Izrael na kraju dana ne targetira civile namerno, kao što to radi Hamas. To nije u interesu Izraela”, ističe Albahari i upozorava da Hamas koristi i taktiku da svoje komandante, artiljerijske i raketne jedinice postavlja u zgrade u kojima žive civili, kako bi naterao izraelsku vojsku da gađa upravo te lokacije sa civilima.
On ističe da je vrlo zanimljivo i to što mnoge arapske zemlje nisu snažnije osudile akciju Izraela protiv Hamasa i podržale akciju ekstremnih Palestinaca:
“Ono što treba da obratimo pažnju je da vidimo do koje mere će Hezbolah krenuti u napade sa severa Izraela, ako uopšte krenu u napade – to ćemo verovatno znati u sledećih 24/48 sati kako se situacija bude razvijala”, kaže Albahari i ističe da treba videti i kako će reagovati Iran koji je povezan i sa Hamasom, Hezbolahom i sa ostalim terorističkim jedinicama oko Izraela.
“Kao što znamo zvanična politika Irana je da obriše Izrael sa zemaljske kugle - to je njihova zvanična politika i ne bi me čudilo da oni ipak jesu uključeni u ovo na neki način. To bi onda značilo ogromnu eskalaciju sukoba na Bliskom istoku, otvaranje još jednog fronta trenutno u svetu, uz ratove koje već imamo”.
Na pitanje hoće li se Sjedinjene Države uključivati u rat u Izraelu, Albahari kaže da to ne treba očekivati u nekom narednom periodu, ali da slanje najmodernijeg američkog nosača aviona u to područje predstavlja jasno upozorenje Hamasu:
“Mislim da je to jedno upozorenje i prema drugim silama, opet govorim o Iranu, a ne treba da zaboravimo ni ruski interes u ovom regionu. Rusija je uključena u rat u Siriji i prosto ne sme da se dozovili eskalacija ovog sukoba. Videćemo u sledećim danima, ova situacija se menja bukvalno od sata do sata i mogu stvari da krenu na gore u sledećih 24/48 sata, kada bude krenula invazija Gaze”.
Posmatrano iz ugla Srbije, po njegovom mišljenju dobro je što je Beograd momentalno osudio ovaj napad, ali kao dodaje - od Srbije i njenih zvaničnika takođe se očekuje da jasno i precizno kažu i navedu Hamas i Hezbolah kao terorističke organizacije, sa kojima Srbija ne treba da ima nikakvu saradnju ili kontakt.
“Čuli smo od nekih srpskih zvaničnika da su bili u regionu, da su posećivali takođe i Iran i Teheran, da su imali razgovore - o čemu su ti razgovori ne znamo i to treba da saznamo. Mislim da Srbija u ovom trenutku nema šta da traži u zagrljajima i prijateljstvima takvih entiteta, a pogotovo ne Irana. I mislim da bi ovo bio dobar trenutak da se Srbija usaglasi sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU prema Iranu - mi se nismo usaglasili sa nekoliko deklaracija poslednjih godina što se tiče Irana”, kaže Albahari i naglašava da upravo ovakve situacije pokazuju da nema više prostora za sedenje na više stolica, što je, po njegovim rečima, i dalje politika zvaničnog Beograda.