Srbija i Kosovo treba hitno da deeskaliraju tenzije, brzo i bezuslovno primene dogovor na putu ka normalizaciji odnosa i da se vrate dijalogu pod okriljem Evropske unije, navedeno je u saopštenju Bele kuće nakon zajedničkog samita SAD i EU.
Predsednik SAD Džo Bajden ugostio je predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela, predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen, šefa evropske diplomatije Žozepa Borelja i druge, na samitu koji se održava u trenutku sukoba Izraela i Hamasa i rata u Ukrajini.
U saopštenju nakon samita istaknuto je da SAD i EU "potvrđuju zajedničku posvećenost stabilnosti na Zapadnom Balkanu i pružaju podršku evropskoj perspektivi regiona", kao i da pozivaju sve strane da nastave reforme kako bi napredovale na evropskom putu. U tom kontekstu, kratko se pominje i poziv Srbiji i Kosovu da deeskaliraju tenzije.
Ipak, glavne teme samita bile su sukob Izraela i Hamasa i rat u Ukrajini.
Kako je navedeno u saopštenju Bele kuće, lideri su osudili Hamas i brutalne napade u Izraelu i istakli da "nema opravdanja za terorizam". Pozvali su i na hitno oslobađanje talaca.
"Potvrđujemo pravo Izraela da se brani od ovih gnusnih napada, u skladu sa međunarodnim pravom i međunarodnim humanitarnim pravom. Blisko sarađujemo sa partnerima u regionu i naglašavamo važnost zaštite civila, onih koji beže na bezbedno, kao i omogućavanje pristupa hrani, vodi, lekovima i skloništima. Ključno je sprečiti regionalnu eskalaciju", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da SAD i EU veruju da je rešenje koje predviđa dve države "održiv put ka trajnom miru".
Bajden i evropski lideri istakli su da će nastaviti da pružaju dugoročnu podršku Ukrajini u političkom, finansijskom, humanitarnom i vojnom smislu, i pozvali Rusiju da okonča agresiju.
Kako se navodi u saopštenju, SAD i EU će razmotriti kako da se prihodi povezani sa zamrznutom ruskom imovinom preusmere za rekonstrukciju u Ukrajini, u skladu sa zakonom.
Bela kuća je objavila i da će lideri zemalja zajedno raditi na tome da onemoguće Rusiju da dalje ratuje, kao i da će kazniti treće strane koje snabdevaju Moskvu sirovim materijalima ili joj daju novac. Politika sankcija će se, kako je navedeno, nastaviti.
Kada je reč o politici prema Kini, lideri SAD i EU su istakli da su "spremni da grade konstruktivne i stabilne odnose sa Kinom", kao i da je neophodno sarađivati sa tom zemljom imajući u vidu njenu ulogu u međunarodnoj zajednici i veličinu njene ekonomije. Ali, istaknuti su i geopolitički sporovi.
"I dalje smo veoma zabrinuti zbog situacije na Istočnom i Južnom kineskom moru, i snažno se protivimo jednostranim pokušajima da se silom promeni status kvo. Naglašavamo važnost mira i stabilnosti u Tajvanskom moreuzu...Nema promene u stavu SAD i EU prema politici "jedne Kine", navodi se u saopštenju Bele kuće.
Evropski lideri i američki predsednik pozvali su Kinu da "pritisne Rusiju da prekine rat u Ukrajini i povuče svoju vojsku odatle".