Linkovi

Svetska proizvodnja vina najmanja u poslednjih 60 godina - Francuska od Italije preuzela prvo mesto


Zdravica u jednom pariskom restoranu (Foto: AP/Christophe Ena)
Zdravica u jednom pariskom restoranu (Foto: AP/Christophe Ena)

Očekuje se da će ove godine svetska proizvodnja vina pasti na najniži nivo u poslednjih šest decenija zbog loših berbi na južnoj hemisferi i kod nekih velikih evropskih proizvođača, saopštila je u utorak Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino (OIV).

U početnim projekcijama, OIV je odredio svetsku proizvodnju vina, isključujući sokove, na između 241,7 miliona i 246,6 miliona hektolitara, sa srednjom procenom od 244,1 mhl.

To bi bilo sedam odsto manje nego prošle godine i najmanje od 1961, kada je palo na 214 mhl, saopštio je OIV. Hektolitar je ekvivalent za 133 standardne boce vina.

„Ovaj negativni scenario može se pripisati značajnom padu u velikim zemljama proizvođačima vina na obe hemisfere“, navodi se u saopštenju OIV.

„Dok su na južnoj hemisferi Australija, Argentina, Čile, Južna Afrika i Brazil zabeležili godišnje varijacije između minus 10 i minus 30 odsto, na severnoj hemisferi, Italija, Španija i Grčka su zemlje koje su pretrpele najviše usled klimatskih uslova tokom vegetacije“, navodi se.

OIV očekuje da će proizvodnja vina u Italiji pasti za 12 odsto na 44 mhl, što je najniži nivo od loše berbe 2017.

Pad znači da će Italija izgubiti poziciju najvećeg svetskog proizvođača vina, a Francuska će se po prvi put posle devet godina vratiti prvo mesto.

VInograd u Monferatu, blizu Aleksandrije u severozapadnoj Italiji (Foto: MARCO BERTORELLO / AFP)
VInograd u Monferatu, blizu Aleksandrije u severozapadnoj Italiji (Foto: MARCO BERTORELLO / AFP)

Španija, pogođena sušom, zadržala je poziciju trećeg po veličini proizvođača vina, uprkos tome što je njena proizvodnja trebalo da padne na najniži nivo u poslednjih 20 godina. Ipak, Španija je zabeležila pad proizvodnje od 14 odsto u odnosu na prošlu godinu i pad od 19 odsto u petogodišnjem proseku.

Oštar pad italijanske i španske proizvodnje dovešće do pada proizvodnje u EU za sedam odsto ove godine na 150 mhl. To je treći najniži nivo proizvodnje od početka veka.

Proizvodnja vina u SAD, četvrta po veličini na svetu, ove godine je bila projektovana na 25,2 milioma hektolitara, što je povećanje od 12 odsto u odnosu na 2022. Hladne temperature i jake zimske kiše u regionima Napa i Sonoma donele su vinovoj lozi preko potrebnu vlagu posle nekoliko godina suše, saopštio je OIV.

XS
SM
MD
LG