Linkovi

Ismailji: Na Kosovu nije zabranjeno posedovanje dinara, ali plaćanje samo u evrima


Ahmet Ismailji, Guverner Centralne banke Kosova
Ahmet Ismailji, Guverner Centralne banke Kosova

Guverner Centralne banke Kosova Ahmet Ismailji rekao je za Glas Amerike da Uredbom Centralne banke Kosova o „gotovinskim operacijama“ koja je usvojena 27. decembra prošle godine nije zabranjeno posedovanje dinara na Kosovu.

On nije želeo da konkretno odgovori na pitanje Glasa Amerike da li će biti odloženo sprovođenje Uredbe kojom se zahteva da se od 1. februara sva plaćanja u gotovini na Kosovu vrše samo u evrima, rekavši da „Uredba ne ograničava prenos sredstava iz Srbije putem sistema plaćanja na Kosovu i da je potrebno samo da građani imaju otvoren račun za evro valutu“.

Ako institucije u Srbiji žele da isplate našeg građanina, on nema nikakvog ograničenja, dakle on daje svoj račun i sredstva mu stižu na njegov račun u evrima. Dakle, razmenjuju se u evre, ako se pošalje u evrima dolaze u evrima, ako se pošalje u dinarima, razmenjuju se u evre“.

Nakon što, kako Ismailji navodi, „građanin dobije novac u evrima, može da ih bez ikakvih problema razmeni za dinare, ako za tim ima potrebu“, međutim plaćanja će moći da se vrše samo u evrima.

Dakle, nije zabranjeno da se imaju dinari kao štednja, nije zabranjeno da se ima u posedu, nije zabranjeno da ti se pošalje i da ti stigne u evrima. Možeš da razmeniš, dakle možeš da ideš u menjačnicu, imaš dinare da ih razmeniš u evre, imaš evre da ih pretvoriš u dinare, ali plaćanja, to je važno za građane da shvate, zakonito i validno, se može uraditi samo u jednoj valuti, to je tako u celom svetu i to se radi i zbog ostalih poreskih i drugih pitanja“, rekao je guverner Centralne banke Kosova za Glas Amerike.

Besnik Bisljimi, prvi zamenik premijera Kosova, rekao je da sutra počinje primena uredbe Centralne banke Kosova koja između ostalog predviđa da se platni promet i gotovinska plaćanja odvijaju isključivo u evrima.

“Od sutra ne možeš da uvezeš novac u Republiku Kosovo ako nemaš licencu Centralne banke koja ti dozvoljava prenos novca. Od sutra ne možeš da izvezeš novac, a da ne budeš licenciran od banke. Dakle, ta pravila stupaju sutra”.

Bisljimi je na vanrednoj konferenciji za novinare naveo da uredba CBK ne zabranjuje niti se bavi srpskim dinarom, jer je, kako je rekao, "dinar još od ranije zabranjena valuta".

On je naveo da uredba Centralne banke ne govori o upotrebi dinara, niti leka, niti neke novčanice Južne Koreje, jer Centralna banka uređuje samo valutu Republike Kosovo. Valuta Republike Kosovo je evro.

"Mi imamo novčanicu koja je najjača u svetu, koja se koristi. Evropska unija je na strani evra, nije na strani dinara. Budite ubeđeni da smo mi zajedno sa Evropskom unijom i Evropska unija je zajedno sa nama na ovom putu, ali smo zainteresovani da ova tranzicija prođe što lakše i zainteresovani da ide što lakše. Nismo zainteresovani da nijedan građanin naiđe na nepotrebne poteškoće tokom ove faze“, rekao je Bisljimi.

Bisljimi je rekao da se Vlada Kosova zalaže za međutranzitni period kako bi se građani prilagodili novoj uredbi Centralne banke Kosova.

"Kao vlada molimo Centralnu banku Kosovu da stupi u kontakt sa Narodnom bankom Srbije, kako bi pronašli najbolji modalitet za transferisanje dinara u evre", rekao je Bisljimi.

XS
SM
MD
LG