Linkovi

Specijalni tužilac pred Kongresom branio tezu o Bajdenovom "slabom pamćenju"


Specijalni tužilac Robert Hur u Odboru za pravosuđe Predstavničkog doma Kongresa, 12. mart 2024. (AP)
Specijalni tužilac Robert Hur u Odboru za pravosuđe Predstavničkog doma Kongresa, 12. mart 2024. (AP)

Američki tužilac Robert Hur, koji je nedavno u svom izveštaju naveo da predsednik SAD Džo Bajden ima "slabo pamćenje", u utorak je pred Kongresom branio svoju procenu. On je imenovan za specijalnog tužioca u istrazi o Bajdenovom rukovanju poverljivim dokumentima.

Hur je govorio pred Odborom za pravosuđe Predstavničkog doma (gde većinu imaju republikanci), koji sprovodi istragu u pokušaju da opozove američkog predsednika.

"Moja procena izneta u izveštaju, o važnosti predsednikovog pamćenja, je bila neophodna, tačna i poštena. Nisam ublažavao svoje navode, niti sam predsednika ponižavao. Objasnio sam svoju odluku sekretaru za pravosuđe, kao i razloge zašto sam tako odlučio. I to je ono što se od mene tražilo", naveo je Hur.

On je odlučio da ne podiže optužnicu protiv Bajdena, iako su kod njega u kući pronađena poverljiva dokumenta iz vremena kada je bio potpredsednik. Hur je rekao da je ocena o Bajdenovom mentalnom stanju i pamćenju bila važna kada je donosio odluku o tome da li je predsednik svesno zadržao poverljiva dokumenta.

Hur je jedan od retkih svedoka u Kongresu koga su napali predstavnici obe stranke, prenosi agencija AP. Tokom višečasovnog pretresa, ulazio je u raspravu i sa republikancima i demokratama, braneći izveštaj koji je objavio prošlog meseca.

Demokratski kongresmen Adam Šif optužio ga je da je doneo svesnu odluku da predsednikove mentalne sposobnosti opiše na način koji je izazvao "političku buru", i da je mogao da zna da će time manipulisati "republikanci u Kongresu kao i bivši predsednik Tramp." Hur je kategorično odbacio tvrdnju da je politika imala bilo kakvu ulogu u njegovim odlukama i formulacijama u izveštaju.

Transkript Hurovog intervjua sa Bajdenom u koji je Rojters imao uvid, pokazuje da je pitanje pamćenja prvi pokrenuo predsednik.

"Ja sam mlad čovek, tako da to nije problem", rekao je Bajden u šali specijalnom tužiocu, kada mu je ovaj rekao da će ga pitati o događajima koji su se desili pre nekoliko godina.

U Hurovom izveštaju se navodi da neće podizati optužnicu protiv Bajdena, ali je svejedno izazvao revolt Bele kuće zbog toga kako je predsednik u njemu prikazan.

"Zaključak je da bi se gospodin Bajden, na suđenju, verovatno poroti predstavio kao što se predstavio i nama tokom intervjua - kao saosećajan, dobronameran, stariji čovek sa lošim pamćenjem", piše u izveštaju.

Bajden, koji ima 81 godinu i najstariji je predsednik u istoriji SAD, oštro je kritikovao Hurov izveštaj rekavši da je njegovo pamćenje sasvim dobro. Potpredsednica SAD Kamala Haris je izveštaj ocenila kao politički motivisan.

Robert Hur je imenovan za državnog tužioca za vreme Donalda Trampa, ali je mandat specijalnog tužioca u slučaju Bajdena i poverljivih dokumenata dobio za vreme aktuelnog predsednika i sekretara za pravosuđe Merika Garlenda.

Protiv Trampa je podignuta optužnica jer su poverljiva dokumenta takođe pronađenja kod njega u kući na Floridi. Tramp često optužuje Sekretarijat za pravosuđe za dvostruke aršine jer protiv Bajdena nije podignuta optužnica, ali tužioci kažu da Tramp, za razliku od Bajdena, nije sarađivao u istrazi i da je lagao nadležne organe.

Hur je svedočio u procesu koji vode republikanci u Predstavničkom domu, koji terete Bajdena da je profitirao od odluka koje je donosio kao potpredsednik od 2009. do 2017, iako nisu izneli nikakve dokaze za to.

Bela kuća negira sve navode.

Republikanci su pozvali i Bajdenovog sina Hantera na javni pretres u tom slučaju 20. marta, ali nije poznato hoće li se on tu i pojaviti.

XS
SM
MD
LG