Sjedinjene Države poslaće Ukrajini novi paket vojne pomoći od 300 miliona dolara, najavila je u utorak administracija predsednika Džoa Bajdena. Reč je o prvom takvom potezu poslednjih meseci, s obzirom na to da republikanski lideri u Kongresu i dalje blokiraju usvajanje dodatne pomoći za Kijev. Novi paket pomoći nije dovoljan - rekao je predsednik Bajden tokom susreta sa predsednikom Poljske Andžejem Dudom i premijerom Donaldom Tuskom.
Bela kuća pokušava da pronađe načine da pošalje više vojne pomoći Ukrajini, imajući u vidu situaciju na ratištu i protivljenje dela republikanaca daljoj podršci Kijevu.
Tusk je rekao da je Bajdenu tokom sastanka naglasio koliko je pomoć za Ukrajinu važna, i da hiljade života u Ukrajini zavise od toga da li će predsedavajući Predstavničkog doma Majk Džonson staviti na glasanje prijedlog zakona o pomoći Kijevu.
"Nadam se da će glas iz Poljske, iz Evrope promeniti stav gospodina Džonsona", rekao je Tusk.
Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven rekao je da su sredstva za novu pomoć obezbeđena zahvaljujući neočekivanim uštedama na ugovore koje je imao Pentagon i da će to biti upotrebljeno za artiljerijsku municiju i municiju za raketne sisteme HIMARS.
"Ta municija će biti dovoljna samo za kratak period. Nije bi blizu da zadovolji potrebe Ukrajine na ratištu i neće je sprečiti da ostane bez municije", upozorio je Saliven.
Američki zvaničnici u međuvremenu razmatraju opcije da zaplene deo ruske imovine od 285 milijardi dolara, blokirane 2022. godine, i taj novac iskoriste da plate za oružje za Ukrajinu.
Američka vojska takođe kupuje znatne količine municije i vozila da bi popunila zalihe naoružanja koje nedostaju pošto se šalju kao pomoć Ukrajini da se bori protiv ruske agresije.
Upotreba novca za popunu zaliha otvara prostor za slanje veće količine pomoći u momentu dok američka administracija, predvođenja predsednikom Džo Bajdenom, traži od Predstavničkog doma da odblokira zakon kojim će to biti regulisano.
Predsednik Bajden svesrdno se zalaže za podršku Ukrajini koja je treću godinu zaredom na meti ruske invazije. Njegov verovatni republikanski rival na predsedničkim izborima, Donald Tramp, zastupa rezervisaniji stav - koji naginje ka izolacionizmu.
Predstavnički dom i dalje ne pokazuje spremnost da usvoji paket pomoći vredan 95 milijardi dolara za pomoć Ukrajini, Izraelu i indopacifičkom regionu.
Predlog tog zakona odobrio je Senat. Međutim Predstavnički dom se o njemu još nije izjasnio – jer ga predsedavajući Majk Džonson još nije predložio za glasanje.
Lideri američkih obaveštajnih agencija u utorak su pozvali članove Predstavničkog doma da odobre pomoć Ukrajini, rekavši da će to podstaći otpor Kijeva, ali i obeshrabriti moguću kinesku agresiju.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da je situacija na frontu najpovoljnija u poslednja tri meseca. Poručio je da je prestalo napredovanje ruskih trupa pošto su u februaru zauzele grad Avdejevka na istoku zemlje.
Zelenski je, u intervjuu za francusku televiziju BFM, rekao da je Ukrajina poboljšala stratešku poziciju uprkos nestašici naoružanja.
Sugerisao je, međutim, da bi se situacija mogla pogoršati ukoliko Ukrajini ne budu stigle nove zalihe naoružanja.