Linkovi

 
Nastavak protesta u Gruziji, deo glasova će se ponovo brojati

Nastavak protesta u Gruziji, deo glasova će se ponovo brojati


Demonstranti na ulicama gruzijske prestonice Tbilisija (AP/Emma Burrows)
Demonstranti na ulicama gruzijske prestonice Tbilisija (AP/Emma Burrows)

Gruzijska Centralna izborna komisija saopštila je da će ponovo prebrojati deo glasačkih listića, nakon optužbi opozicije o nepravilnostima tokom subotnjih parlamentarnih izbora.

Najavljeno je da će okružne izborne komisije ponovo prebrojavati glasove sa pet nasumično odabranih biračkih mesta nasumično u svakom izbornom okrugu, što čini oko 14 odsto glasova.

U istom danu, u gruzijskoj prestonici boravi Viktor Orban, premijer Mađarske - zemlje koja trenutno predsedava Evropskom unijom.

Lider koga deo međunarodne javnosti smatra saradnikom Kremlja, smatra da su izbori protekli u demokratskoj atmosferi.

Prozapadne stranke gruzijske opozicije odbile su da priznaju izborne rezultate, tvrdeći da su falsifikovani u korist vladajuće partije Gruzijski san.

U prestonici Tbilisiju u ponedeljak su protestovale desetine hiljada građana, a okupljanje je zakazano i u utorak.

Prema preliminarnim rezultatima izborne komisije, vladajući Gruzijski san osvojio je 53,9 odsto, u poređenju sa 37,7 odsto za uniju četiri opoziciona saveza.

Predsednica Salome Zurabišvili ishod izbora proglasila je nelegitimnim, upozorivši na rusko mešanje u izborni proces, što su tvrdnje koje je Kremlj odbacio.

Opozicija je ukazala da neće biti deo novog parlamenta čiji je sastav označila nelegitimnim. Traže održavanje novog glasanja koje bi sprovela, kako je ukazano, međubarodna izborna administracija.

Sjedinjene Države i Evropska unija osudile su, kako je navedeno, izborne neregularnosti koje su obeležile parlamentarne izbore u Gruziji.

Nezavisni posmatrači objavili su da raspolažu dokaze o, kako je navedeno, kompleksnoj izbornoj prevari i zatražila poništavanje najmanje 15 odsto glasova.

Inače, kampanja partije Gruzijski san bila je usredsređena na tvrdnje o teorijama zavere prema kojima zapadne institucije nastoje da uvuku Gruziju u rat između Rusije i Ukrajine. U zemlji čije je delove anektirala Rusija 2008 – ta partija je upozoravala na ratnu pretnju koju, kako tvrdi, može da spreči isključivo Gruzijski san.

U Gruziji su tokom maja održavani masovni protesti protiv Zakona o stranom uticaju, za koji eksperti upozoravaju da je zasnovan na ruskoj praksi ućutkivanja kritičara Kremlja.

Nakon protesta Sjedinjene Države sankcionisale su gruzijske zvaničnike, a Brisel je blokirao pristupni process te države u Evropsku uniju.

Opozicija vladajuću stranku Gruzijski san optužuje da odvraća Tbilisi od evrospkog puta i vraća pod ruski uticaj.

XS
SM
MD
LG