Novoizabrani predsednik Donald Tramp proglasio je pobedu u zaustavljanju ilegalne imigracije kroz Meksiko u sredu nakon razgovora sa liderkom te zemlje. Međutim, meksička predsednica Klaudija Šejnbaum je navela da Meksiko već radi svoj deo posla i da nije zainteresovana da zatvori svoje granice.
Njih dvoje su razgovarali samo nekoliko dana nakon što je Tramp zapretio da će uvesti sveobuhvatne nove tarife Kanadi i Meksiku u sklopu svojih napora da suzbije ilegalnu imigraciju i drogu.
Tramp je rekao da se Šejnbaum "složila da zaustavi migraciju kroz Meksiko". Šejnbaum je na društvenim mrežama posebno naznačila da je rekla Trampu da se Meksiko već "stara" o migrantskim karavanima, nazvavši njihov dijalog "odličnim razgovorom".
"Ponavljamo da stav Meksika nije zatvaranje granica, već izgradnja mostova između vlada i između naroda", dodala je Šejnbaum.
Dok je stanje predloženih tarifa ostalo nejasno, Tramp je u postu na svojoj društvenoj mreži Truth Social rekao da ovo "efektivno zatvara našu južnu granicu". On je to nazvao "veoma produktivnim razgovorom".
Izgleda da je razmena između dvoje lidera potvrdila Trampu značaj njegovih pretnji da će poremetiti trgovinu uvoznim tarifama. Njegova prva objava na društvenim mrežama pokrenula je finansijska tržišta i dala mu odgovor koji je brzo opisao kao pobedu. Čak i ako predložene tarife ne uspeju da se materijalizuju, Tramp može da kaže svojim pristalicama da je sama mogućnost da one budu efikasno sredstvo politike i da se i dalje oslanjaju na pretnje carinama.
Šejnbaum je na društvenim mrežama napisala da su "razgovarali o meksičkoj strategiji o pitanjima migracije, a ja sam mu rekla da karavani ne stižu do severne (američke) granice, jer se Meksiko pobrine za njih".
"Razgovarali smo i o jačanju saradnje na bezbednosnim pitanjima, u okviru našeg suvereniteta, i o kampanji koju sprovodimo da sprečimo konzumaciju fentanila", rekla je ona.
Ilegalna migracija preko granice sa Meksikom je delimično smanjena zato što je Bajdenova administracija obezbedila pojačanu saradnju iz Meksika – onakvu kakvu Tramp, čini se, proslavlja.
Dolasci na američko-meksičku granicu pali su za 40 odsto sa rekordnog nivoa u decembru. Američki zvaničnici uglavnom zaslugu za to pripisuju meksičkoj budnosti oko železničkih stanica i kontrolnih punktova na autoputu.
Vođene rastućim pritiskom SAD da blokiraju migrante koji idu na sever, u poslednjih nekoliko godina meksičke vlasti su se okrenule ka tome da ih sakupe širom zemlje i pošalju u južni Meksiko, u strategiji koju stručnjaci vide kao pokušaj da se migranti iscrpe dok ne odustanu.
Nijedna strana nije razjasnila status tarifa. Ali njihova primena bi mogla da podstakne veće cene i uspori ekonomski rast, potencijalno uništavajući trgovinski sporazum između SAD, Kanade i Meksika koji je finalizovan 2020, tokom Trampovog prethodnog boravka u Beloj kući.
Tramp je u ponedeljak rekao da će nametnuti porez od 25 odsto na sve proizvode koji ulaze u zemlju iz Kanade i Meksika kao jednu od svojih prvih izvršnih naredbi po preuzimanju dužnosti 20. januara. Takođe je predložio dodatne tarife od 10 odsto za robu iz Kine vezanu za njen izvoz materijala koji se koriste u proizvodnji fentanila.
Objavljujući svoje planove, on se usprotivio protoku fentanila i migranata koji ilegalno prelaze u SAD, iako su strahovi na južnim granicama bili blizu četvorogodišnjih minimuma.
Tramp je u sredu takođe objavio da planira veliku reklamnu kampanju kako bi objasnio "koliko je fentanil loš za upotrebu", predviđajući da će to obrazovati ljude o tome "koliko je zaista loš užas od ove droge".
Opasno moćan opioid razvijen je za lečenje intenzivnog bola od bolesti poput raka, ali koji se sve više meša sa drugim lekovima u opskrbi nedozvoljenim drogama.
Do septembra, Sjedinjene Države su uvezle 378,9 milijardi dolara robe iz Meksika, 322,2 milijarde dolara iz Kine i 309,3 milijarde dolara iz Kanade.