Sjedinjene Države su izrazile olakšanje i pozdravile odluku južnokorejskog predsednika Jun Suk Jeola da povuče naredbu o proglašenju vanrednog stanja u skladu sa ustavom zemlje.
"Nastavljamo da očekujemo da se političke nesuglasice rešavaju mirnim putem i u skladu sa vladavinom prava", rekao je državni sekretar SAD Entoni Blinken u izjavi kasno u utorak.
"Potvrđujemo našu podršku narodu Koreje i savezu Sjedinjenih Država i Južne Koreje zasnovanom na zajedničkim principima demokratije i vladavine prava".
SAD su pomno pratile situaciju u Južnoj Koreji koja se brzo razvijala "sa velikom zabrinutošću" nakon što je Jun proglasio vanredno stanje u utorak, navodeći potrebu da se nacija zaštiti od severnokorejskih komunističkih snaga i eliminišu antidržavni elementi.
Samo nekoliko sati kasnije, Jun je najavio da će ukinuti dekret o vanrednom stanju nakon što su južnokorejski poslanici glasali da odbiju njegovu odluku, a demonstranti se okupili ispred parlamenta.
Iznenađeni, zvaničnici SAD aktivno su sarađivali sa svojim južnokorejskim kolegama u Vašingtonu i Seulu, prikupljajući činjenice i procenjujući situaciju na terenu.
"Nismo unapred bili obavešteni o najavi predsednika Juna", rekao je zamenik portparola Stejt departmenta Vedant Patel novinarima tokom brifinga u utorak.
"Nemam za deljenje analizu procene pretnje koja bi se odnosila na DNRK u kontekstu ovoga", rekao je Patel za Glas Amerike na pitanje da li su SAD u poslednja 24 sata primile konkretne pretnje od Severne Koreje, zvanično poznate kao Demokratska Narodna Republika Koreja.
U međuvremenu, Ambasada SAD u Seulu najavila je u sredu otkazivanje rutinskih konzularnih sastanaka za američke državljane i podnosioce zahteva za vizu.
Ambasada je takođe pozvala građane SAD u Južnoj Koreji da prate lokalne vesti, prate zvanična uputstva, izbegavaju područja na kojima se održavaju demonstracije i da budu oprezni u blizini velikih okupljanja ili protesta, jer i mirne demonstracije mogu neočekivano da eskaliraju.
Zamenik američkog državnog sekretara Kurt Kembel rekao je ranije u utorak da SAD posmatraju dešavanja u Južnoj Koreji "sa velikom zabrinutošću" i izrazio svaku nadu i očekivanje da će "svi politički sporovi biti rešeni mirnim putem i u skladu sa vladavinom zakona".
Predsednik Džo Bajden, savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven i državi sekretar Blinken su bili obavešteni o razvoju događaja, kaže Kembel.
Bajden je obavešten o najnovijim dešavanjima u Južnoj Koreji dok je njegova povorka vozila ka hotelu u Luandi, glavnom gradu Angole. Bajden je na svom prvom putovanju u Afriku kao predsednik.
U Pentagonu, portparol general-major Patrik Rajder rekao je novinarima tokom brifinga da ne veruje da će proglašenje vanrednog stanja značajno uticati na oko 28.500 američkih trupa stacioniranih u Južnoj Koreji.
Rajder je dodao da su vojske dva saveznika "u kontaktu", ali da nije bilo zahteva za pomoć iz Seula.
Neki američki zakonodavci su izrazili zabrinutost zbog promenljivih dešavanja u Južnoj Koreji.
Senator Kris Marfi, demokrata iz Konektikata i član senatskog Odbora za spoljne poslove, rekao je da je "veoma zastrašujuće videti ključnog demokratskog saveznika u krizi".
Marfi je za Glas Amerike na mandarinskom jeziku rekao da mu je laknulo zbog Junove odluke da ukine vanredno stanje, ali da je prvobitna izjava bila "stvarno zapanjujući preokret – zapanjujući i opasan".
Senatorka Džin Šahin, demokratkinja iz Nju Hempšira i članica Senatskog komiteta za spoljne poslove, deli tu zabrinutost, opisujući situaciju kao "zabrinjavajući razvoj događaja".
U utorak kasno, Jun je proglasio vanredno stanje tokom nenajavljenog obraćanja, obećavajući da će eliminisati ono što je opisao kao "antidržavne" snage usred borbe za vlast sa parlamentom pod kontrolom opozicije, koju optužuje da saoseća sa komunističkom Severnom Korejom.
Za nekoliko sati, Narodna skupština je izglasala poništavanje deklaracije. Predsednik parlamenta Vu Von Šik najavio je da će poslanici "štititi demokratiju sa narodom" i pozvao na hitno povlačenje policijskih i vojnih snaga sa skupštinskog prostora.