Komitet za zaštitu novinara (CPJ), američka nevladina organizacija sa sedištem u Njujorku, zatražila je od vlasti Srbije da hitno preduzmu mere za bezbednost novinara koji izveštavaju sa protesta u Srbiji.
Poziv vlastima usledio je posle nekoliko fizičkih napada koje su pretrpeli izveštači sa terena.
Ta organizacija saopštila je da je kontaktirala Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije, ali od nadležnih još nije dobila odgovor na poslata pitanja.
„Pozdravljamo brzu reakciju vlasti povodom nedavnih fizičkih napada na novinare koji izveštavaju sa protesta i pozivamo ih da odgovorne što pre privedu pravdi. Novinari u Srbiji rade u okruženju koje je sve više neprijateljsko i potrebno je preduzeti efikasne mere kako bi novinari svojim poslom mogli da se bave bez zastrašivanja ili straha od nasilja”, izjavio je Atila Mong, predstavnik te organizacije za Evropu.
CPJ je podsetio da su Jeleni Mirković, novinarki privatnog informativnog televizijskog kanala N1, nanete lakše telesne povrede. Ukazano je da je, tokom izveštavanja sa protesta 27. novembra pretrpela udarac u rame i mikfofon joj je izbijen iz ruke.
“Demonstranti su vređali njenu novinarsku ekipu. Kamera snimatelja Aleksandra Cvrkotića je pogođena dok snimao kadrove. Ana Marković, reporterka Nove, privatnog informativnog portala i televizijskog kanala, 22. novembra je fizički napadnuta dok je izveštavala sa demonstracija čiji su učesnici zahtevali odgovornost za urušavanje nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu - koje je odnelo 15 života. Marković je zadobila lakše povrede, kada joj je telefon izbijen iz ruke”, navodi u saopštenju CPJ.
U objavi CPJ-ja preneti su i podaci Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) da je u novembru povećan broj pretnji i napada na novinare. Kao razlozi, navedeni su neprijateljska retorika predstavnika vlasti i vladajućih partija.
Više novinara iz Srbije je tokom aprila ove godine, Glasu Amerike prenelo da se učestalo nalaze na meti napada, pretnji, lažnih optužbi i kleveta koje iniciraju predstavnici vlasti i njihovi saradnici.
Glas Amerike je tim povodom konkaktirao Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije i Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal.
Međutim, ni nekoliko podsećanja na pitanja i rokove nije doprinelo da od njih - do zaključenja teksta, stignu odgovori.
Medijske slobode u Srbiji dostigle su najniži nivo od kreiranja Svetskog indeksa slobode medija 2002, jedan je od zaključaka izveštaja međunarodne nevladine organizacije Reporteri bez granica (RSF).
Srbija se nalazi na 98. mestu, od ukupno 180 država, kao pretposlednja u konkurenciji svih zemalja članica i kandidatkinja za članstvo u Evropskoj uniji.
U izveštaju je navedeno da se Srbija suočava sa izazovima nekažnjivosti zločina počinjenih nad novinarima, netransparentnom i pristrasnom medijskom regulacijom.
Takođe, kao razlog za nazadovanje naveden je i sveukupni politički ambijent - neprijateljski nastrojen prema novinarima.
Tome je, kako navodi RSF u protekle dve godine, pridodata i ruska ratna propaganda.