Jedan od etnički najraznovrsnijih okruga na jugoistoku Sjedinjenih Država biće među onima koji će objaviti rezultate ranog glasanja u utorak uveče, što bi moglo da pokaže koji od predsedničkih kandidata vodi ka cilju većine od 538 elektorskih glasova.
Pobednik mora da dobije najmanje 270 od tih elektorskih glasova na izborima, a Džordžija, koja se smatra jednom od sedam država u kojima je ishod neizvestan, ima 16 tih dragocenih glasova. Među neopredeljenim državama samo Pensilvanija ima više - 19, dok Severna Karolina takođe ima 16.
Druge važne savezne države su Arizona (11 elektorskih glasova), Mičigen (15), Nevada (6) i Viskonsin (10).
Moguće je da proglašeni pobednik na izborima izgubi ukupni broj nacionalnih glasova. To se poslednji put desilo 2016, kada je republikanac Donald Tramp osvojio 304 elektorska glasa na izborima, ali je izgubio po ukupnom broju glasova birača od demokrate Hilari Klinton za oko 2 odsto.
Možda će proći nekoliko dana pre nego što Sjedinjene Države saznaju ko će biti njihov sledeći predsednik, ali u izbornom odboru okruga Gvinet u saveznoj državi Džordžiji, radnici već skeniraju nekoliko stotina hiljada glasačkih listića koji su stigli poštom ili sa ranog glasanja. Taj rezultat biće objavljen čim se zatvore glasačka mesta u utorak u 19 sati.
"Oko 70 odsto glasova od tih već obrađenih glasačkih listića biće poznato u roku od prvog sata nakon glasanja", rekao je Zek Menifold, šef okružnog izbornog odbora.
"A onda, na neki način, počinje duga noć", izjavio je Menifold za Glas Amerike u ponedeljak. "Prvi glasovi sa biračkih mesta obično stižu oko 20:30, u zavisnosti koliko je dogačak red u sedam sati. Imamo 156 biračkih mesta sa kojih moraju da stignu svi glasovi. Ne znam zašto, ali uvek izgleda kao da poslednji stižu između 23:30 i ponoći".
"Nakon što prođe ponoć verovatno ćete imati glasove sa svih biračka mesta i prilično dobar osećaj za finale — barem nezvanične rezultate, za okrug Gvinet", rekao je Menifold.
Da bi se pokazala transparentnost, medijima koji će, kako se očekuje, uključivati desetine televizijskih ekipa i drugih novinara iz celog sveta, biće dozvoljeno da ulaze u veliku sobu u kojoj se otvaraju glasački listići. Novinari će biti zadržani iza ograde, ali neće biti sprečeni da posmatraju ceo proces. Aktivnosti u sobi za prebrojavanje glasova, u drugom delu iste zgrade, biće emitovane uživo.
Okrug Gvinet, sa oko milion stanovnika, je drugi po veličini okrug u Džordžiji. Izuzetan je zbog velike raznolikosti jer nijedna etnička grupa ne čini više od trećine stanovnika. Prošle godine, ne-latino belci su činili oko trećinu stanovništva zemlje, kao i Afroamerikanci, prema podacima sa popisa stanovništva.
"Imamo vrlo veliku hispansku populaciju, azijsku populaciju, crnu populaciju", rekao je Menifold. "To je mešavina onoga što je Amerika. I zato mislim da ljudi žele da vide kako će Gvinet da glasa jer izgleda kao moderna Amerika."
Demokrata Džo Bajden je imao veliku prednost u ovom predgrađu pre četiri godine, što mu je pomoglo da tesno osvoji Džordžiju, a time i mesto predsednika.
Okrug Gvinet je glasao za republikance svake godine između 1980 i 2012, ali u skladu sa trendom političkog preuređenja predgrađa, glasao je tesno za demokratu Hilari Klinton 2016. Tramp, politički početnik te godine, osvojio je Džordžiju 2016. godine, što je bilo ključno za njegovu neočekivanu predsedničku pobedu.
Bez obzira na ishod ove nedelje, Menifold zna da će morati popiti mnogo kafe od utorka ujutru da bi ostao budan i na oprezu.
"To je oko 24 sata dnevno, često tokom predsedničkih izbora", rekao je on. "Počinjemo u našem skladištu u 4 ujutru, i videćemo kada ćemo izaći odavde iz glavne kancelarije."