Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija održao je hitan sastanak na zahtev Rusije, nakon pada ruskog vojnog transportnog aviona u blizini granice sa Ukrajinom.
Iako obe strane traže istragu, generalna sekretarka UN-a za politička i pitanja izgradnje mira Rozmeri Dikarlo je rekla da organizacija nije u poziciji da proveri okolnosti nesreće.
"Ono što je jasno je da se incident dogodio u kontekstu ruske invazije na Ukrajinu i rata koji je u toku", rekla je ona.
"Da bismo izbegli dalju eskalaciju, pozivamo sve da se uzdrže od akcija, retorike ili navoda koji bi mogli dodatno da podstaknu ionako opasan sukob", dodala je.
Moskva je optužila Kijev za obaranje aviona koji se srušio u sredu u Belgorodskoj oblasti. Rusija je saopštila da su u avionu bile 74 osobe, uključujući 65 ukrajinskih ratnih zarobljenika koji su bili u postupku razmene.
"Ukrajinski ratni zarobljenici prevoženi su u Belgorodsku oblast kako bi se obavila još jedna razmena dogovorena između Moskve i Kijeva", rekao je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov u Njujorku gde je prisustvovao sastancima UN.
"Umesto toga, ukrajinska protivvazdušna odbrana je lansirala raketu iz oblasti Harkova i pogodak aviona bio je fatalan", dodao je.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da njegova vlada insistira na međunarodnoj istrazi kako bi se utvrdile činjenice.
Zelenski je rekao da se Rusija "igra sa životima ukrajinskih ratnih zarobljenika, osećanjima njihovih rođaka i emocijama društva".
U Savetu bezbednosti UN, izaslanik Ukrajine je ponovio poziv svoje vlade na međunarodnu istragu, rekavši da činjenica da je avion pao na ruskoj teritoriji ukazuje na to da Ukrajina njemu nije imala pristup.
"Nakon pada aviona, Federalna služba bezbednosti i ruska vojska nisu dozvolili radnicima hitnih službi da pregledaju mesto nesreće u skladu sa protokolom. Prema našim vojnim obaveštajnim podacima, samo pet tela je poslato u lokalnu mrtvačnicu u Belgorodu, a na snimcima sa mesta nesreće nisu vidljivi ljudski ostaci", rekla je zamenica ukrajinskog ambasadora pri UN Hristina Hajovišin.
Zamenik izaslanika Rusije Dmitrij Poljanski osporio je tu izjavu nazvavši je "paranoidnom glupošću."
Na snimku pada aviona objavljenom na društvenim mrežama vidi se kako avion pada sa neba na bok nakon čega je pri udaru u zemlju eksplodirao.
Harkov se graniči sa Belgorodom. Dve strane su izvršile brojne razmene zarobljenika otkako je Rusija napala Ukrajinu pre skoro dve godine.
Nuklearni problemi
Šef Međunarodne agencije za atomsku energiju je ranije u četvrtak obavestio savet o situaciji u nuklearnoj elektrani Zaporožje u Ukrajini.
Rafael Grosi je rekao novinarima nakon privatnog sastanka da će se vratiti u Ukrajinu u narednih 10 dana, a da će zatim otputovati u Moskvu.
Nuklearna centrala koja se nalazi na okupiranoj teritoriji nedavo je po osmi put izgubila spoljno napajanje. Ona je takođe često bila u središtu borbe, što je dovelo do straha od nuklearne nesreće.
Na pitanje novinara koliko je situacija u Zaporožju opasna na skali od 1 do 10, šef IAEA je odgovorio da ona varira
"Mislim da ima dana kada je blizu 10, a da ima dana kada se čini da se ništa ne dešava. Problem je u toj potpunoj neizvesnosti, jer je ovo rat", zaključio je on.
U ovom izveštaju korišćene su pojedine informacije agencija Asošijejted pres, Rojtersa i agencije Frans pres