Linkovi

Bajdenova kampanja na TikToku, iako administracija upozorava na probleme sa aplikacijom


Američki predsjednik Džo Bajden izlazi iz prodavnice u Vilmingtonu, u Delaveru (Foto: SAUL LOEB / AFP)
Američki predsjednik Džo Bajden izlazi iz prodavnice u Vilmingtonu, u Delaveru (Foto: SAUL LOEB / AFP)

Kampanja predsjednika Džoa Bajdena za izbore u novembru sada ima nalog i na TikToku, uprkos tome što je on izražavao zabrinutost zbog uticaja te platforme na nacionalnu bezbjednost i činjenice da je ona zabranjena u federalnim službama.

Ne očekuje se da će Bajden lično biti na TikToku, niti drugi u njegovoj administraciji, naveli su predsjednikovi saradnici. Za nalog će u potpunosti biti zadužen Bajdenov predizborni štab, u okviru napora da privuče birače, naročito mlađe koji sve manje koriste tradicionalne platforme.

U prvoj objavi na Tik Toku, predsjednik je odgovarao na pitanja o Superboulu, a uključena je i aluzija na najnoviju teoriju zavjere povezanu sa muzičkom zvijezdom Tejlor Svift.

Predsjedavajući senatskog Odbor za obavještajne poslove, demokratski senator Mark Vorner, rekao je da je zabrinut zbog odluke Bajdenove kampanje da otvori nalog na TikToku, dok je iz Bijele kuće saopšteno da se ništa nije promijenilo kada je riječ o zabrinutošću u pogledu nacionalne bezbjednosti kada je riječ o toj aplikaciji.

"I dalje treba da nađemo način da pratimo primjer Indije, koja je zabranila TikTok. Brinu me malo pomiješane poruke", rekao je Vorner.

Portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi rekao je da je i dalje na snazi zabrana upotrebe TikToka na službenim uređajima.

Federalni istražni biro (FBI) i Federalna komisija za komunikacije upozorili su da bi vlasnik TikToka, kompanija "ByteDance", mogao da podijeli korisničke podatke, uključujući o pretragama na internetu i lokaciji, kao i biometrijske informacije sa autoritarnom vladom u Kini.

Bajden je 2022. godine zabranio upotrebu TokToka za gotovo 4 miliona službenika u federalnoj vladi, na telefonima i kompjuterima u vlasništvu vladinih službi, osim za aktivnosti koje su povezane sa primjenom zakona, nacionalnom bezbjednošću i bezbjednosnim istraživanjima.

Moćni Komitet za strane investicije u Americi godinama istražuje aplikaciju. Zvaničnici Bajdenove kampanje saopštili su da preduzimaju mjere predostrožnosti i koriste bezbjednosne protokole da bi osigurali da je platforma bezbjedna - ali nisu precizirali o kakvim mjerama je riječ, niti da li je njihov cilj da se zaštite podaci o kampanji ili biračima.

Prema zakonu, usvojenom u Kini 2017. godine, kompanije moraju da daju vladi sve lične podatke relevantne za nacionalnu bezbjednost zemlje. Nema dokaza da je TikTok dao te podatke, ali i dalje postoje strahovanja zbog velikog obima informacija o korisnicima koje ta kompanija prikuplja, što je slučaj i sa drugim društvenim mrežama.

Bajdenov izborni štab najavio da će redovno objavljivati sadržaj na nalogu "BidenHQ". Kampanja aktuelnog predsjednika prisutna je i na Metinom Tredsu, Instagramu i Fejsbuku, zatim na Eksu (bivšem Tviteteru) i "Truth Social", platformi koju podržava njegov vjerovatni rival na izborima, bivši predsjednik Donald Tramp.

Predsjednikov štab prioritet u kampanji daje društvenim mrežama, kao i manjim skupovima, da bi pridobila podršku birača za koje vjeruju da ne prate tradicionalne medije. Takođe koriste influensere na društvenim mrežama za prenošenje Bajdenovih predizbornih poruka.

XS
SM
MD
LG