Linkovi

SAD: Prodaja raketa Kosovu neće promeniti vojni balans u regionu


ARHIVA - Američki vojnik nosi bacač raketa "Džavelin" tokom zajedničke vežbe sa Sirijskim demoratskim snagama u severoistočnoj Siriji, 8. decembra 2021. (Foto: AP/Baderkhan Ahmad)
ARHIVA - Američki vojnik nosi bacač raketa "Džavelin" tokom zajedničke vežbe sa Sirijskim demoratskim snagama u severoistočnoj Siriji, 8. decembra 2021. (Foto: AP/Baderkhan Ahmad)

Sjedinjene Države saopštile su da prodaja protivtenkovskih raketa "Džavelin" Kosovu podržava ciljeve američke spoljne politike i nacionalne sigurnosti, poboljšanjem bezbednosti Kosova, bez promene osnovnog vojnog balansa u regionu, navedeno je u odgovoru Glasu Amerike.

Iz Stejt departmenta je saopšteno da je prihvaćen zahtev Prištine da kupi 246 raketa tipa "Džavelin".

Ukazano je i da je američka administracija obavestila Kongres o predlogu da se Kosovu prodaju rakete "Džavelin" sa pratećom opremom, za procenjenu cenu od 75 miliona dolara.

SAD nastavljaju da u potpunosti podržavaju transparentnu tranziciju Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) u multietničke, teritorijalne odbrambene snage, koje su pod civilnim nadzorom i interoperabilne sa Severnoatlantskom alijansom (NATO). U tom cilju, Stejt department je redovno donosio odluke o odobravanju inostrane vojne prodaje Ministarstvu odbrane Kosova za potrebe KBS”, ukazano je u odgovoru Stejt departmenta na upit Glasa Amerike.

Iz američke Agencije za odbrambeno-bezbednosnu saradnju, koja je deo Pentagona, saopšteno je da će predloženom prodajom biti podržani spoljnopolitički ciljevi i nacionalna bezbednost Sjedinjenih Država, poboljšanjem bezbednosti "evropskog partnera koji je važna snaga za političku i ekonomsku stabilnost Evrope".

"Predložena prodaja poboljšaće dugoročne odbrambene kapacitete Kosova da štiti svoj suverenitet i teritorijalni integritet, da ispuni svoje obaveze u nacionalnoj odbrani", navodi se u saopštenju i dodaje da se prodaja raketa"neće izmeniti osnovni vojni balans u regionu" .

Klaudija Teni, članica Predstavničkog doma, zatražila je od Kongresa da odbaci dogovor o raketama.

Teni je u saopštenju navela da je Kongresu podnela rezoluciju u okviru Zakona o kontroli izvoza naoružanja.

Tražim od Kongresa da je usvoji što pre i da predsednik promeni odluku“, istakla je članica Predstavničkog doma iz redova Republikanske stranke.

Dogovor Stejt departmenta o slanju projektila „Džavelin“ Kosovu izuzetno je zapaljiv, pogotovo u momentu pojačanih tenzija na Zapadnom Balkanu. Takva odluka predstavlja dolivanje ulja na vatru i izbijanje sukoba čini verovatnijim. Osim toga, Kosovo se nagrađuje u trenutku dok izbegava ispunjavanje ranije preuzetih međunarodnih obaveza – poput onih usaglašenih Briselskim sporazumom iz 2013“, ukazala je Klaudija Teni.

Zbog toga je, kako je navela, uputila i predlog za usvajanje Zakona o Briselskom sporazumu.

Čija je svrha uspostavljanje odgovornosti Kosova zbog neispunjavanja međunarodnih sporazuma. Sjedinjene Države ne bi trebalo da nastave sa naoružavanjem i finansiranjem Kurtijevog režima koji očigledno krši međunarodne norme. Znamo da slanje dodatnog naoružanja Kosovu neće voditi miru. Umesto toga, Kosovo i Srbija, koristeći se diplomatijom, treba da doprinesu stabilnom, bezbednom i prosperitetnom regionu Zapadnog Balkana", poručila je Teni, koopredsedavajuća srpskog kokusa u Kongresu.

Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil prethodno je rekao da su Sjedinjene Države prihvatile zahtev Prištine o kupovini protivtenkovskih raketa "Džavelin".

Tokom razgovora sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem on je objasnio da će Stejt department zahtev Prištine uputiti američkom Kongresu čime počinje zvanična procedura.

Sa druge strane Vučić je ocenio da je ta odluka SAD veliko razočaranje za Srbiju, ali da će uprkos tome Srbija zajedno sa Amerikom raditi na očuvanju srpsko-američkih odnosa.

"Za nas je od najveće važnosti da mir u regionu ne bude narušen i Srbija će nastaviti da se ponaša odgovorno i da doprinosi stabilnosti na Balkanu", rekao je Vučić i dodao da je Srbija zainteresovana za jačanje ekonomske saradnje sa SAD na svim nivoima.

On je istakao da Srbija očekuje porast američkih investicija, s obzirom na dobra iskustva postojećih ulagača. Takođe, Vučić je rekao tokom sastanka da je za Srbiju neophodno da se nastavi rad na jačanju putne i energetske infrastrukture i najavio da se uskoro očekuje potpisivanje značajnih ugovora između Srbije i SAD upravo u toj oblasti.

XS
SM
MD
LG