Američki predsednik Džo Bajden je, posle Putinovog priznanja nezavisnosti Donjecka i Luganska, potpisao uredbu kojom se zabranjuju investicije, trgovina i finansijske transakcije građana SAD sa otcepljenim regionima.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je Rusija priznala nezavisnost pobunjeničkih regiona Donjeck i Lugansk "u granicama koje su postojale kada su proglasili" svoju nezavisnost 2014. godine.
Ukrajinske snage su kasnije povratile kontrolu nad velikim dijelom oba regiona tokom skoro osmogodišnjeg sukoba u kojem je poginulo više od 14.000 ljudi, tako da je pod kontrolom proruskih separatista nešto malo više od trećine regija Donjeck i Lugansk.
Ruski predsednik Vladimir Putin pozvao je ruski parlament da dozvoli upotrebu vojne sile van Rusije.
Putinovo pismo gornjem domu parlamenta formalizovalo bi rusko vojno raspoređivanje u pobunjenim regionima istočne Ukrajine, dan pošto je ruski lider priznao njihovu nezavisnost.
Ovaj potez možda takođe označava Putinovu nameru da izvrši veći napad na Ukrajinu. Zapadni lideri su prethodno saopštili da su ruski vojnici ušli na istok Ukrajine, a Sjedinjene Države su to nazvale invazijom. Očekuje se da će ruski parlament brzo usvojiti Putinov zahtev.
Bela kuća je počela da rusko raspoređivanje vojske u istočnoj Ukrajini naziva "invazijom", nakon što je prvobitno oklevala da koristi taj termin, što je crvena linija za koju je predsednink Džo Bajden rekao da bi dovela do veoma ozbiljnih američkih sankcija Moskvi.
Nekoliko evropskih lidera je ranije saopštilo da su ruski vojnici ušli u pobunjeničke delove istočne Ukrajine nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin priznao njihovu nezavisnost, ali su neki ocenili da još nije u pitanju prava invazija.
Bela kuća je, kasnije, signalizirala promenu svog stava. "Mislimo da to jeste početak invazije, najnovije ruske invazije na Ukrajinu", rekao je Džo Fajner, prvi zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost. “Invazija je invazija i ona je trenutno u toku".