Ukrajina je pozdravila spektar sankcija uvedenih Rusijia zbog njenih poteza u istočnoj Ukrajini, ali i zatražila uvođenje strožijih mera i to brzo, navodeći da su one neophodne da bi se zaustavila „dalja agresija“ Vladimira Putina.
"Prvi odlučni koraci su napravljeni juče i zahvalni smo na tome", poručio ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba na Tviteru.
"Sada treba da se pojjača pritisak da se Putin zaustavi. Da se ciljaju njegova ekonomija i poslušnici. Ciljate više, snažnije i ciljajte odmah".
SAD, Evropska unija, Kanada, Velika Britanija i Nemačka sve su preduzele mer u sklopu onoga što su nazvale postepenim pristupom, uz obećanje da će uvesti strožije sankcije, ukoliko Rusija nastavi sa agresijom.
Ukrajina je proglasila vanredno stanje i naložila svojim građanima u Rusiji da napuste tu zemlju, dok je Moskva počela da evakuiše osoblje iz svoje ambasade u Kijevu, što su novi zlokobni signali za Ukrajince, koji se pribojavaju napada ruske vojske.
Istovremeno, razmena vatre se pojačala na liniji kontakta u istočnoj Ukrajini, gde je ruski predsednik Vladimir Putin priznao nezavisnost dve oblasti koje su pod kontrolom pobunjenika koje podržava Moskvai naredio razmeštanje ruske vojske kao "mirovnih snaga".
Ukrajinske vlasti takođe su objavile vojnu obevezu za sve muškarce dovoljno stare da se bore.
Ruski predsednik Vladimir Putin sada ima na raspolaganju skoro 100% snaga za koje su Sjedinjene Države verovale da će ih Rusija rasporediti kako bi izvršila invaziju na Ukrajinu, izjavio je jedan visoki zvaničnik Pentagona. On je dodao da SAD procenjuju da je Putin potpuno spreman za invaziju šireg obima, i da je to najverovatniji scenario.
Bivši specijalni američki izaslanik za Ukrajinu i bivši američki ambasador pri NATO Kurt Volker smatra da postoji realna mogućnost da dođe do rata u Ukrajini.
Volker za Glas Amerike ocjenjuje da Putin želi ponovno uspostavljanje ruske imperije na teritoriji bivšeg Sovjetskog Saveza i da je potrebno odmah uvesti ranije najavljivani paket oštrih sankcija Moskvi.
Volker je govorio i o mogućim uticajima globalne krize na područje Zapadnog Balkana i kakve posledice bi to moglo izazvati po tamošnje države.
Celu priču pogledajte u emisiji Iz Amerike u subotu na televiziji N1 i potražite na www.glasamerike.net