JuTjub je u subotu zabranio ruskom državnom mediju RT i drugim ruskim kanalima da dobija novac od reklama koje se emituju uz njihove snimke, posle invazije na Ukrajinu. Sličnu odluku je ranije doneo Fejsbuk.
Pozivajući se na "izuzetne okolnosti", JuTjub je saopštio da će "nekoliko kanala sprečiti da stiču zaradu na JuTjubu, uključujući nekoliko ruskih kanala na koje se odnose sankcije kakve je nedavno uvela Evropska unija. Plasman reklama na JuTjubu u velikoj meri kontroliše sama platforma.
EU je u sredu uvela sankcije pojedincima među kojima je Margarita Simonjan, glavna urednica kanala RT i "centralna ličnost ruske propagande."
Sjedinjene Države, Britanija, EU i Kanada odlučile su da blokiraju Rusiji pristup međunarodnom bankarskom sistemu SWIFT, u okviru nove runde sankcija Moskvi, koja nastavlja invaziju na Ukrajinu.
SWIFT, ili Društvo za svetske finansijske telekommunikacije banaka je sigurna mreža za poruke koja omogućava brze transakcije između različitih zemalja, i zato je ključni mehanizam u međunarodnoj trgovini. SWIFT povezuje hiljade finansijskih institucija širom sveta. Restriktivne mere pogodiće i sposobnonst ruske centralne banke da podrži vrednost rublje.
"Želimo da se postaramo da izvestan broj ruskih banaka bude uklonjen iz sistema SWIFT", saopštila je Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije.
Ona je dodala da će isključenje iz sistema sprečiti te banke da vrše većinu finansijskih transakcija širom sveta, čime će se u suštini blokirati ruski izvoz i uvoz. "Najzad, radićemo da zabranimo ruskim oligarsima da koriste svoja finasijska sredstva na našim tržištima", rekla je.
Ministri spoljnih poslova Evropske unije raspravljaće o paketu sankcija na virutelnom sastanku u nedelju uveče, što je četvrti put da se sastaju ove nedelje.
A dok SAD i Evropa uvode nove sankcije ruskim bankama i tehnološkim kompanijama, barovi i prodavnice alkohola širom Amerike i Kanade pronašli su novi način da kazne Rusiju zbog invazije Ukrajine - povlače rusku votku sa rafova i umesto nje promovišu ukrajinske brendove, prenosi Asošijeted pres.
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija trebalo bi da glasa u nedelju da sazove retku hitnu specijalnu sednicu 193-člane Generalne skupštine UN o invaziji Rusije na Ukrajinu, koja bi bila održana u ponedeljak, saznaje Rojters iz diplomatskih izvora.
Glasanje 15-članog saveta je proceduralno, tako da nijedna od pet stalnih članica saveta - Rusija, Kina, Francuska, Velika Britanija i Sjedinjene Države - ne može da uloži veto. Za taj potez potrebno je devet glasova za i verovatno će biti usvojen, smatraju diplomate.
Od 1950. godine sazvano je samo 10 takvih hitnih specijalnih sednica Generalne skupštine. Zahtev za sednicu o Ukrajini usledio je pošto je Rusija u petak stavila veto na nacrt rezolucije Saveta bezbednosti UN kojom bi se osudila invazija Moskve. Kina, Indija i UAE su bili uzdržani, dok je preostalih 11 članica glasalo za.
Diplomate očekuje da će Generalna skupština glasati o sličnoj rezoluciji posle nekoliko dana iznošenja stavova zemalja na specijalnoj sednici. Rezolucije Generalne skupštine su neobavezujuće, ali nose političku težinu.
Generalna skupština UN je u martu 2014. godine, posle ruske aneksije Krima, usvojila je rezoluciju u kojoj je referendum o statusu Krima proglašen nevažećim. Za rezoluciju je glasalo 100 zemalja, 11 je bilo protiv, 58 uzdržano, dok više od 20 zemalja nije glasalo.
Ruske snage gađale su skladišta nafte i gasa u Ukrajini i izazvala velike eksplozije. Jedno od najvećih skladišta nafte u gradu Vasilkivu, blizu Kijeva, pogođeno je u subotu uveče.
"Neprijatelj hoće sve da uništi", rekla je gradonačenlica Vasilkiva, Natalja Balasinovič.
U gradu Harkovu, drugom po veličini, ruska vojska je pogodila gasovod.
U tom gradu, kako javljaju agencije, vode se borbe između ukrajinskih i ruskih vojnika - koji do nedelje ujutru nisu prilazili centru Harkova.
"Ruska neprijateljska vozila ušla su u Harkov, uključujući i centar, Ukrajinske oružane snage se bore sa neprijateljem. Molimo civile da ne izlaze napolje", rekao je regionalni guverner Oleh Sinegubov.