Velika Britanija će uvek biti vojna sila "prvog reda", rekao je britanski ministar odbrane Gavin Vilijamson u Atlantskom savetu u Vašingtonu, što je u susprotnosti sa nedavnim komentarima britanske premijerke Tereze Mej.
U junu, premijerka je zatražila od Vilijamsona da opravda britansku ulogu vojne sile prvog reda na sastanu u Dauning stritu, upućujući izazov planovima Ministarstva odbrane da modernizuje oružane snage samo nekoliko nedelja pre samita NATO, piše Fajnenšel tajms.
U pozadini njene izjave, piše u tekstu, jeste uverenje da Britanija ne može ekonomski više da se takmiči sa globalnim silama. Narednog dana, kada je upitana da odgovori na izveštaj sa zajedničke konferencije za novinare sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom, Mej je kritikovala izveštaj kao nepouzdan, ali je odbila zahtev da usmeno podrži očuvanje britanske pozicije sile prvog reda, rekavši samo da ona želi da Britanija bude "vodeća odbrambena nacija".
Dauning strit kasnije je saopšto da je Mej izazvala Vilijamsonove planove, ali su odbačene tvrdnje da je tražila smanjenje vojske.
Tokom govora u Atlantskom savetu, Vilijamson je snažno ocenio britansku ulogu kao "glavnog globalnog igrača".
"Uvek smo bili vojna sila prvog reda i uvek ćemo biti vojna sila prvog reda", rekao je on, odbacivši bilo kakvu zabrinutost da bi Bregzit mogao da ugrozi britansku globalnu vojnu poziciju.
"Dok Britanija napušta EU, jasni smo u vezi sa našom ulogom i mestom u svetu", rekao je on.
"Bregzit je trenutak za Britaniju da cilja dalje, ali ambicioznije, i da redefiniše našu ulogu u svetu. Na neki način, EU je ograničavala našu viziju, obeshrabrivala nas od vizije na horizontu. Sada, slobodni smo da posegnemo dalje i ciljamo više. Molim vas, nikad nemojte podceniti moju zemlju. Ujedinjeno Kraljevstvo ostaje velika sila".
Četrdeset-dvogodišnji Vilijamson, koji se pridužio kabinetu Tereze Mej krajem 2017, govorio je pred sastanak u Pentagonu sa američkim kolegom, sekretarom za odbranu Džejmsom Matisom.
Upitan o Trampovoj kritici NATO-a, Vilijamson je izrazio uverenje da ulaganje SAD u Alijansu dokazuje da je ova administracija "izuzetno posvećena NATO-u" i da će Britanija i SAD ostati "pouzdani partneri na duge staze".
Mada ne postoje tehnički kriterijumi za definisanje vojne sile prvog reda, britanski vojni zvaničnici sugerišu da taj termin podrazumeva obim vojnih sposobnosti, od nuklearnog odvraćanja do mornaričkih, kopnenih i vazdušnih snaga, koje mogu da budu raspoređene u bilo kom delu sveta.