Nobelova nagrada za fiziologiju ili medicinu 2020. dodeljena je naučnicima Harviju Alteru i Čarlsu Rajsu iz Sjedinjenih Država i Britancu Majklu Hotonu za otkrića u identifikaciji virusa hepatitisa C.
Trojica naučnika dala su "ključni doprinos borbi protiv hepatitisa koji se prenosi putem krvi, što je veliki globalni zdravstveni problem i uzročnik ciroze i raka jetre", saopštio je Nobelov komitet.
Njihova otkrića pomogla su u pronalaženju novih načina za tretman i lečenje hepatitisa C.
“Otkriće virusa hepatitisa C otkrilo je uzrok preostalih slučajeva hroničnog hepatitisa", nakon otkrića virusa hepatitisa A i B, "i omogućilo testove krvi i nove lekove koji su spasili milione života", navodi se u saopštenju.
Harvi Alter je rođen u Njujorku 1935. godine a završio studije medicine na Univerzitetu Ročester. Godinama je radio kao istraživač na američkim Nacionalnim institutima za zdravlje.
Majkl Hoton rođen je 1950-ih u Britaniji. Doktorirao je virusologiju na Kings Koledžu u Londonu. Hoton je trenutno predsednik katedre za virusologiju na Univerzitetu Alberte u Kanadi, među drugim titulama.
Čarls Rajs rođen je u Sakramentu u Kaliforniji 1952. Doktorirao je 1981. na Tehnološkom institutu Kalifornije. Takođe je radio na Školi medicine Univerziteta Vašington kao istraživač i profesor. Pridružio se Univerzitetu Rokfeler u Njujorku, i od 2001. do 2018. bio je naučni i izvršni direktor Centra za studije hepatitisa C, gde je i dalje aktivan.
Ovo je 111. Nobelova nagrada u toj kategoriji do sada, a svaki od laureata dobija i novčanu nagradu u iznosu od 1,1 milion dolara.
Dobitnici Nobelove nagrade za fiziku, hemiju, književnost i mir biće saopšteni svakog dana do kraja ove nedelje. Ime dobitnika Nobela za ekonomiju znaće se u ponedeljak, 12. oktobra.