Linkovi

Nastavlja se trend rasta ekstremne desnice u Evropi: Ko su glavni "krivci"?


ARHIVA - Liderka ekstremne desnice u Francuskoj Marin Le Pen (Foto: AP Photo/Michel Euler)
ARHIVA - Liderka ekstremne desnice u Francuskoj Marin Le Pen (Foto: AP Photo/Michel Euler)

Podrška strankama ekstremne desnice u Evropi nastavila je da raste 2024. godine. Taj trend, kako smatraju analitičari, podstiču strahovanja u pogledu imigracije, inflacije i rata u Ukrajini.

Na junskim izborima za evropski parlament zabilježen je rast podrške ekstremno-desničarskim strankama u nekoliko članica Evropske unije – mada partije centra i dalje kontrolišu institucije u Briselu.

Stranka Marin Le Pen, Nacionalno okupljanje, na evropskim izborima je imala najveći udio kada je riječ o francuskim glasovima – 31 odsto. Le Pen je jasno stavila do znanja da želi da osvoji vlast i u samoj Francuskoj.

Spremni smo da preokrenemo situaciju u zemlji, da branimo interese Francuza, da okončamo masovnu imigraciju”.

Šta je dovelo do uspona ektremne desnice u Evropi?
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

Francuski predsjednik Emanuel Makron je posle uspjeha ekstremne desnice iznenada odlučio da raspusti parlament i sazove parlamentarne izbore na kojima su stranke ljevice i centra sklopile savez da spriječe da stranka Marin Le Pen dođe na vlast.

Međutim, novoj vladi je izglasano nepovjerenje početkom decembra. Le Pen je takođe suočena sa problemima, s obzirom na to da bi tekuće suđenje po optužbama za korupciju moglo da poremeti njene političke ambicije.

U Njemačkoj – najvećoj evropskoj ekonomskoj sili – ekstremno desničarska Alternativa za Njemačku bila je druga na izborima za evropski parlament, a socijaldemokrate kancelara Olafa Šolca na trećem.

Moramo da brinemo zbog glasanja za desničarske populističke stranke ovdje i u drugim evropskim zemljama. Nikada ne bi trebalo da se na to navikavamo i naša misija uvijek mora da bude da ih suzbijemo”, poručio je Šolc.

Šolcov apel nije dao rezultate. U septembru, Alternativa za Njemačku prvi put je pobijedila na državnim izborima, u pokrajini Tiringiji, dok je bila druga u Saksoniji. Analitičari ocjenjuju da je pitanje imigracije bilo ključno za njihov uspjeh.

“Kako da odgovorite na nezadovoljstvo povezano sa imigracijom? Možda inflacija I povećanje cijena imaju svoju ulogu. Međutim, mislim da je migracija glavni razlog nezadovoljstva”, smatra Guntram Volf, direktor Instituta Brugl.

Njemačka vladajuća koalicija raspala se u novembru i izbori bi trebalo da budu održani u februaru.

Alternativa za Njemačku vodi kampanju na platformi smanjenja inflacije i zaustavljanja vojne podrške Ukrajini u ratu protiv ruske invazije.

“Želimo mir u Ukrajini. Ne želimo isporuke oružja. Ne želimo tenkove, rakete”, rekla je liderka stranke Alis Vajdel.

U Austriji, ekstremno desničarska Slobodarska partija osvojila je najviše glasova na izborima u septembru, više od 28 odsto. Međutim, nije na vlasti zato što su sve ostale stranke odbacile mogućnost da uđu u koaliciju sa njom.

Analitičari kažu da će naredne godine sve oči biti uprte u političku neizvjesnost u Francuskoj i Njemačkoj, dok se Evropa priprema za povratak Donalda Trampa na položaj predsjednika u januaru.

XS
SM
MD
LG