Linkovi

Evropska istraga zbog velike količine uginule ribe bačene u Atlantik


Na fotografii koju je objavio Si šepard 5. februara 2022, brod aktivista prilazi masi mrtve ribe u Biskijskom zalivu, zapadna Fancuska, 3. februara 2022.
Na fotografii koju je objavio Si šepard 5. februara 2022, brod aktivista prilazi masi mrtve ribe u Biskijskom zalivu, zapadna Fancuska, 3. februara 2022.

Francuska i Evropska unija istražuju zašto je velika ribarska koča pustila masu mrtve ribe u Atlantski okean kod Francuske, nakon što je ekološka grupa objavila dramatičan video i fotografije incidenta.

Slike grupe Si šepard (Sea Shepherd - Morski pastir) prikazuju pokrivač mrtve ribe plavi oslić na površini Biskajskog zaliva, kod obale jugozapadne Francuske. Grupa procenjuje da je u njoj bilo oko 100.000 mrtvih jedinki.

Zatečena "šokantnim" slikama, francuska ministarka pomorstva Anik Žirardin u petak je tvitovala da je naredila Nacionalnom centru za nadzor ribolova da istraži šta se dogodilo.

Evropski komesar za životnu sredinu, okeane i ribarstvo Virginijus Sinkevičijus najavio je istragu "nacionalnim vlastima ribarskog područja i pretpostavljene države zastave plovila, kako bi dobio iscrpne informacije i dokaze o slučaju".

Udruženje pelagičnih zamrzivača-kočara, koje predstavlja kočarski brod Margiris, registrovan u Litvaniji, koji je ribu ulovio, navelo je u saopštenju da je riba u četvrtak "nehotično puštena u more" zbog kidanja mreže kočarice.

"Ovakva nesreća je retka pojava, a u ovom slučaju je izazvana neočekivano velikom količinom ulovljene ribe", navodi se u saopštenju. Rečeno je da je kočar prilagodio svoju praksu da se nosi sa "izuzetnom veličinom ribe koja se trenutno nalazi u dotičnom području".

Si šepard je, međutim, postavio pitanje da li je to bio nesrećan slučaj ili umesto toga namerno odlaganje neželjene ribe. Grupa poziva na više policijskog nadzora mora - a posebno velikih industrijskih kočara - kako bi se zaštitio morski život i okeani.

XS
SM
MD
LG